w

„Jestem Polką, wybraną przez Polaków, po to, aby dobrze Polsce służyć!” piękna wypowiedź polskiej poseł w Parlamencie Europejskim!

Pani poseł Jadwiga Wiśniewska wielokrotnie stawała w obronie Polski w Parlamencie Europejskim, tym razem wypowiedziała bardzo ważne zdanie: „Jestem Polką, wybraną przez Polaków, po to, aby dobrze Polsce służyć!”. Sama debata dotyczyła możliwości wprowadzenia w UE dekarbonizacji, co oczywiście uderzy w polską gospodarkę.

Przypomnijmy słowa innych polityków, który parali/parają się polityką zagraniczną: „Polskość to nienormalność […] Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać” napisał niegdyś Donald Tusk, zaś wystawiany na „lewicowe ołtarze” zmarły już Władysław Bartoszewski tak podsumował naszą Ojczyznę: „Polska to brzydka panna bez posagu, która nie powinna być zbytnio wybredna”. Macie zatem porównanie…

Fragment wywiadu Pani europoseł Jadwigi Wiśniewskiej dotyczący polityki klimatycznej, którego udzieliła portalowi BiznesAlert.pl

Czy transformacja energetyczna jest nieunikniona? Jaki powinna mieć kształt?

Nieprzejednani przeciwnicy węgla mówią tylko o jednym możliwym kształcie: dekarbonizacji. Ja się z tym nie zgadzam z kilku powodów. Po pierwsze, jeszcze dziś węgiel odpowiedzialny jest za produkcję 40% energii elektrycznej w skali globalnej i wcale nie przewiduje się rychłego spadku. Węgiel jest po prostu relatywnie tani, o ile nie nakłada się na niego obciążeń podatkowych. Dlatego jeżeli nie chcemy przegrać w globalnym wyścigu konkurencyjności, musimy to wziąć pod uwagę. Po drugie, Porozumienie Paryskie (które swoją drogą stało się możliwe do osiągnięcia tylko dlatego, że UE odpuściła dekarbonizację) przewiduje równowagę między obniżaniem emisji i zwiększaniem zdolności do ich pochłaniania. Tego zwolennicy dekarbonizacji nie chcą przyjąć do wiadomości, ale liczymy na to, że uda nam się w końcu ich do tego przekonać, że Polska jako kraj o dużym potencjale leśnym nie jest tak szkodliwy dla klimatu, jak się to powszechnie przedstawia.

Wierzę zatem, że jest w Polsce przyszłość dla sektora węglowego, choć wymaga on rozsądnej restrukturyzacji i stosowania najnowszych technologii (w tym kogeneracji). Warto zwrócić uwagę, że dopiero co opublikowany raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej o Polsce zaleca między innymi unowocześnianie elektrowni węglowych, a nie ich całkowite zamykanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

ks. prof. Tadeusz Guz: Czym jest niepodległość Polski w sferze ducha? [WIDEO]

Trzaskowski grozi uczestnikom Marszu Niepodległości, że nie dopuści do niego za rok!