w ,

Parlament Europejski ratyfikował umowę CETA!

Mimo głosów protestu i wątpliwości narosłych wokół CETA, Parlament Europejski zdecydował się ratyfikować unijno-kanadyjską umową o wolnym handlu. Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z niemal 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Teraz o losach umowy decydować będą parlamenty krajów członkowskich.

Jak wskazywali podczas dyskusji zwolennicy CETA, w czasie gdy Stany Zjednoczone z prezydentem Donaldem Trumpem zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku. – My jako Europejczycy chcemy w tym dniu, tym głosowaniem udowodnić, że nie budujemy murów, lecz mosty – mówił Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Przeciwko umowie występowały m.in. organizacje pozarządowe i związki zawodowe. W czasie debaty na forum PE, przed budynkiem trwały protesty, którzy wnosili okrzyki „Stop CETA”. To nie zmieniło decyzji europosłów, których większość opowiedziała się za ratyfikacją umowy.

ZOBACZ KONIECZNIE ARTYKUŁY W SPRAWIE CETA:

https://www.youtube.com/watch?v=qUIKLzVcSME

To nie koniec procesu ratyfikacyjnego, bo umowa wymaga uzyskania zgody parlamentów krajów członkowskich UE. Mimo to, większość zapisów – dotyczących ceł – będzie stosowana tymczasowo już przed zakończeniem całego procesu.

W Polsce przeciwko umowie będą protestować działacze Kukiz’15 i Prawicy Rzeczypospolitej. Pikiety mają odbywać się aż do zakończenia całej procedury w Sejmie. – Przyjęcie CETA zagraża suwerenności Polski. Umowa ta przewiduje praktyczną rezygnację z kontroli państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Nadaje nawet tym korporacjom prawo do uczestniczenia w procesie ustawodawczym – łącznie z możliwością jego zastopowania – powiedział Marian Piłka, wiceprezes PR.

Z kolei Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 ocenił, że postanowieniom CETA będą podlegały amerykańskie firmy posiadające przedstawicielstwa w Kanadzie. To oznacza, że w praktyce umowa CETA zastąpi TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). To umowa o wolnym handlu między USA a UE, o której – jak mówił poseł – „w ostatnich miesiącach zrobiło się nieprzypadkowo cicho”. Przeciwnicy CETA podkreślili również, że umowa uderzy w polskie rolnictwo.

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

https://www.youtube.com/watch?v=Tn9qX2TPjY4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Jan Olszewski opowiada jak PO wyprzedała polskie stocznie aby niemieckie mogły lepiej funkcjonować!

Bloger zaprasza prezydenta Sopotu do obozu dla uchodźców „Niech pozna realia tych miejsc!”