Prezydent podpisał ustawę dekomunizacyjną. To koniec obiektów propagujących ustrój totalitarny! - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

Prezydent podpisał ustawę dekomunizacyjną. To koniec obiektów propagujących ustrój totalitarny!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym. Ustawa dotyczy m.in. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny Armii Czerwonej. Nowe regulacje zakazują także używania określeń propagujących totalitaryzm przy nadawaniu nazw ulicom, szkołom i innym obiektom użyteczności publicznej.

Nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny. Daje ona ogólną definicję propagowania komunizmu, ale także wskazuje rozwiązania, dzięki którym wprowadzono zakaz nadawania przez jednostki samorządu terytorialnego nazw obiektom użyteczności publicznej, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ustawa eliminuje także z przestrzeni publicznej już istniejące symbole ustrojów totalitarnych.

Ustawa podpisana przez prezydenta, została uprzednio przyjęta przez Sejm, który poparł nowelę przeważającą liczbą głosów. Ustawa nie obejmuje swymi regulacjami obiektów położonych na terenie cmentarzy i innych miejsc spoczynku oraz wpisanych do rejestru zabytków. Na terenie 15 polskich województw (bez mazowieckiego) znajduje się około 469 takich obiektów. W mazowieckim ma ich być około 170.

Za: pch24.pl, źródło – polskieradio.pl, AB

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,135FaniLubię
17,902ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy