w ,

System prezydencki w Polsce? Co uważacie? Zgadzacie się z propozycjami Andrzeja Dudy?

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Trzeba napisać nową konstytucję, mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić – mówi w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” prezydent Andrzej Duda. Opowiada się za zapisaniem w niej systemu prezydenckiego. Zapewnia też, że “nie ma żadnej wojny na górze, jest różnica w paru kwestiach”.

“Trzeba napisać nową konstytucję, mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić, sprzyja temu choćby atmosfera związana ze stuleciem niepodległości. Jest okazja, żeby spytać Polaków, jakiego chcą ustroju. Konstytucja z 1997 r. ma wiele niedostatków. Pokazała to nawet wstępna dyskusja nad moją reformą sądów. Okazało się, że według PiS nie mogę wyznaczyć członków KRS, o ile dojdzie do pata. A przecież jestem według innego konstytucyjnego przepisu +gwarantem ciągłości władzy państwowej+. Widzę tu sprzeczność. Te niedoskonałości warto poprawić. Ale ja stawiam problem bardziej zasadniczo. Jeśli prezydent wybierany w wyborach powszechnych, to silniejszy, zwłaszcza o uprawnienia związane z polityką zagraniczną. Albo system kanclerski, ale wtedy prezydenta powinien wybierać parlament” – powiedział Andrzej Duda.

Na sugestię dziennikarza, że PiS może “podchwycić” pomysł i po następnych wygranych wyborach może wybrać nowego prezydenta przez parlament, Andrzej Duda odpowiedział: “Jeśli taka będzie decyzja narodu, dlaczego nie? Muszą najpierw zatwierdzić nową konstytucję w referendum. Tylko czy Polacy to zaakceptują? Tak się składa, że wolą mieć prezydenta wybieranego przez naród, a nie przez Sejm. Skądinąd ludzie myślą, że prezydent ma potężną władzę”.

Prezydent Duda odniósł się do zaproponowanego przez siebie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji. Dopytywany o szczegóły, w jaki sposób miałoby ono przebiegać, prezydent odpowiedział: “Pracujemy nad pytaniami, jeżdżąc po kraju, rozmawiając z różnymi środowiskami. Kluczowe, ustrojowe kwestie zostaną ujęte w pytania, na które Polacy odpowiedzą w referendum”.

Zapowiedział także, że będzie przekonywał senatorów, by oddali wyborcom głos w tej sprawie. “Senatorowie są wybierani w okręgach jednomandatowych, wyborcy także za to ich rozliczą podczas wyborów” – zaznaczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Wywiad z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ przed spotkaniem z DONALDEM TRUMPEM

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

43 osoby zatrzymane! Wielka akcja CBŚP zakończona sukcesem. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita [ZOBACZ WIDEO]

OTO PRAWDZIWA UE DWÓCH PRĘDKOŚCI. Zarabiamy mniej, pracujemy więcej. Do tego wciskają nam gorsze produkty w tej samej cenie.