w

Wielka Droga – Film z Armii Andersa

Wielka Droga

Postanowiłem rozpocząć nowy dział na forum, “Filmy o zabarwieniu patriotycznym”, będę w odstępach czasu publikować stare polskie filmy, które są ważne z punktu widzenia historii i są ważne dla Polaków.
Jako pierwszy film wybrałem “Wielką Drogę” w reżyserii Michała Waszyńskiego.

Wielka Droga
Wielka Droga

Przy produkcji tego obrazu korzystano z największych ówczesnych studiów filmowych – Cinecitta w Rzymie. Cel produkcji było jasny utrwalenie pamięci o tragicznych i bohaterskich losach Polaków, którzy przez łagry i Bliski Wschód dotarli do Włoch i walczyli u boku aliantów z Niemcami. “Wielka droga” nigdy nie doczekała się premiery w Polsce. Clou film było jednoznaczne: “Wielka droga” Polaków nie skończyła się na Zachodzie, czeka ich jeszcze w przyszłości powrót do ojczyzny, ale aby do niej wrócić, przyjdzie im, być może, jeszcze walczyć. Tak też brzmią ostatnie słowa w filmie wypowiedziane przez głównego bohatera.

Jest to jedyny na świecie film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim, jedyny film sprzed 1989 pokazujący prawdziwe losy Polaków podczas II wojny światowej. Zapomniana perła kinematografii polskiej. Bohaterowie pochodzą ze Lwowa, więc bałak lwowski (gwara lwowska) jest w filmie wszechobecny.Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Tatuaż Bóg Honor Ojczyzna

Tatuaże Narodowe