w ,

Jak ISIS rekrutuje kobiety?

Służby Hiszpanii ustaliły schemat rekrutowania obywatelek tego kraju do struktur tzw. Państwa Islamskiego (IS) na Bliskim Wschodzie. Kluczową osobą był w nim zatrzymany na terytorium Turcji Marokańczyk. Jak poinformowało hiszpańskie ministerstwo MSW, zatrzymany dżihadysta sprowadzał na Bliski Wschód głównie młode obywatelki Hiszpanii, które przejawiały wcześniej zainteresowanie radykalnym islamem. Obiecywał im możliwość „urzeczywistniania dżihadu” w Syrii oraz Iraku.

Według MSW zatrzymany w Turcji 26-latek to kluczowa osoba w procesie rekrutacji kobiet z Hiszpanii. Do IS przyłączył się w 2012 r., kiedy dotarł z Maroka do Syrii jako tzw. zagraniczny bojownik.

Później został szefem grupy dżihadystów werbującej przede wszystkim młode kobiety w Hiszpanii i umożliwiającej im pokonanie turecko-syryjskiej granicy.

– Jego głównym zadaniem było gromadzenie nowych członków organizacji w tureckim mieście Gaziantep, na północ od syryjskiego Aleppo, i pomaganie im w przekraczaniu granicy w sposób niezauważalny dla władz Turcji. Miał ich docelowo umieszczać w różnych miastach Syrii kontrolowanych przez IS – napisał w komunikacie hiszpański resort spraw wewnętrznych.

Dżihadysta po niespełna trzech latach prowadzenia rekrutacji został zidentyfikowany przez hiszpańską policję, która w 2015 r. wystawiła międzynarodowy nakaz aresztowania.

Choć policja nie ujawniła, ile kobiet Marokańczyk przerzucił do obozów IS, to wiadomo, że od 2014 r. w różnych operacjach policyjnych ujęto 11 osób, które próbowały wyjechać z Hiszpanii do syryjskich grup dżihadystycznych.

Z szacunków służb w Madrycie wynika, że po stronie IS w Syrii walczyło ponad 240 obywateli Hiszpanii. Ponad 20 z nich powróciło już do ojczyzny.

Za: PAP, TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

“Ktoś wreszcie uświadomi Warszawiakom, że za teflenową buźką Trzaskowskiego kryje się mafia reprywatyzacyjna i pazerna świta Gawłowskiego.”

Jakubiak: Mamusia przekazuje synkowi schedę. Wybór Trzaskowskiego to kontynuacja HGW