w

Stanisław Grzesiuk

Stanisław Grzesiuk Bard

Stanisław Grzesiuk (ur. 6 maja 1918 w Małkowie koło Chełma, zm. 21 stycznia 1963 w Warszawie) — polski pisarz, pieśniarz (zwany również bardem z Czerniakowa), z zawodu elektromechanik.
Autor popularnej, autobiograficznej trylogii literackiej — Boso, ale w ostrogach, Pięć lat kacetu i Na marginesie życia. Popularyzator przedwojennego folkloru czerniakowskiego.

Działacz społeczno-lewicowy, antyklerykał i ateista.

Jego ojciec urodzony w Warszawie, dzieciństwo (po śmierci rodziców) i młodość spędził na Lubelszczyźnie, był z zawodu ślusarzem, pracował w fabryce parowozów. Matka pochodziła z Nowego Miasta k/Płońska. Nie zarabiała, pracowała zajmując się domem. Od 1920 kiedy jego rodzice przenieśli się do Warszawy, do 1940 był mieszkańcem stołecznego Czerniakowa, dzielnicy zamieszkiwanej wówczas w sporej części przez warszawską biedotę. Rodzina Grzesiuków mieszkała w czteropiętrowej kamienicy przy ul. Tatrzańskiej.

W pierwszych dniach września 1939, po apelu Romana Umiastowskiego, wraz z grupą kolegów opuścił Warszawę, do której powrócił już po kapitulacji miasta. Zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem, działając w nowo powstałych polskich podziemnych siłach zbrojnych. Poszukiwany przez Gestapo za posiadanie broni (prawdopodobnie wynik donosu). Aresztowany (w trakcie łapanki) i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, w okolice Koblencji, następnie zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau za pobicie gospodarza niemieckiego i ucieczkę z jego gospodarstwa.

Stanisław Grzesiuk Bard
Stanisław Grzesiuk Bard

Po kilkumiesięcznym pobycie w Dachau (4 kwietnia-16 sierpnia 1940) przeniesiono go do Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał do 5 maja 1945, tj. do momentu wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie. Przebywał w „starym obozie” Mauthausen, a od 1941 został przeniesiony do nowego „Gusen I”.

9 lipca 1945 wrócił do kraju. W 1946 ożenił się, miał dwoje dzieci – córkę Ewę (1947–2003) i syna Marka (1950–2007). Od 1947 chorował na gruźlicę płuc, będącą konsekwencją pobytu w obozach. Przeszedł dwie operacje.

Zmarł na gruźlicę płuc w 1963. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Piosenki Stanisława Grzesiuka

Zapraszam do odsłuchania piosenek z mojej playlisty:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.


4 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Edward Stachura Bard

Edward Stachura

Tomek Opoka Bard

Tomek Opoka