w

Tomek Opoka

Tomek Opoka Bard

Tomasz Opoka (1955-1984) – polski poeta i pieśniarz, laureat m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w roku 1983 (pierwsza nagroda i nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego).

Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties ‘83” zdobywając Nagrodę Publiczności. Następnie wziął udział w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPA ‘83” (Grand Prix), Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej – Szklarska Poręba ’83 (II Nagroda), Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej – Myślibórz ’83 (Nagroda Minstra Kultury i Sztuki), Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA ’83 w Warszawie (I Nagroda oraz nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego). Występował wielokrotnie w klubach studenckich całego kraju, zdobywając uznanie i olbrzymią sympatię publiczności. Przez niespełna rok istnienia na studenckiej estradzie piosenkarskiej wszedł na stałe do grona najwybitniejszych przedstawicieli gatunku ballady.

Tomek Opoka Bard
Tomek Opoka Bard

Mimo utraty wzroku we wczesnym dzieciństwie, ukończył studia i rozpoczął pisanie pracy doktorskiej z ekonomii. Jego twórczość literacka to wiersze, piosenki i artykuły publicystyczne.

W ostatnich dniach 1983 roku został zaatakowany przez chorobę nowotworową. 15 lutego 1984 r. dał ostatni recital w warszawskim klubie „Hybrydy”, natomiast ostatnim jego spotkaniem z publicznością był udział w eliminacjach do Studenckiego Festiwalu Piosenki, które odbywały się w Warszawie w Riwierze w maju 1984 r. Niestety, mimo że został zakwalifikowany, nie mógł już uczestniczyć w Festiwalu.

Zmarł 4 września 1984 roku w swoim rodzinnym domu w Tomaszowie Mazowieckim. Pogrzeb odbył się 6 września zgodnie z jego życzeniem w miejscowości Inowłódz.

Strona internetowa poświęcona pamięci i twórczości Tomka Opoki: http://www.tomekopoka.com/

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Stanisław Grzesiuk Bard

Stanisław Grzesiuk

Dawid Hallman Bard

Dawid Hallman