Tomek Opoka - PrawicowyInternet.pl
piątek, 29 maja, 2020

Tomek Opoka

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Tomasz Opoka (1955-1984) – polski poeta i pieśniarz, laureat m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w roku 1983 (pierwsza nagroda i nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego).

Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties ‘83” zdobywając Nagrodę Publiczności. Następnie wziął udział w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPA ‘83” (Grand Prix), Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej – Szklarska Poręba ’83 (II Nagroda), Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej – Myślibórz ’83 (Nagroda Minstra Kultury i Sztuki), Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA ’83 w Warszawie (I Nagroda oraz nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego). Występował wielokrotnie w klubach studenckich całego kraju, zdobywając uznanie i olbrzymią sympatię publiczności. Przez niespełna rok istnienia na studenckiej estradzie piosenkarskiej wszedł na stałe do grona najwybitniejszych przedstawicieli gatunku ballady.

Tomek Opoka Bard
Tomek Opoka Bard

Mimo utraty wzroku we wczesnym dzieciństwie, ukończył studia i rozpoczął pisanie pracy doktorskiej z ekonomii. Jego twórczość literacka to wiersze, piosenki i artykuły publicystyczne.

W ostatnich dniach 1983 roku został zaatakowany przez chorobę nowotworową. 15 lutego 1984 r. dał ostatni recital w warszawskim klubie „Hybrydy”, natomiast ostatnim jego spotkaniem z publicznością był udział w eliminacjach do Studenckiego Festiwalu Piosenki, które odbywały się w Warszawie w Riwierze w maju 1984 r. Niestety, mimo że został zakwalifikowany, nie mógł już uczestniczyć w Festiwalu.

Zmarł 4 września 1984 roku w swoim rodzinnym domu w Tomaszowie Mazowieckim. Pogrzeb odbył się 6 września zgodnie z jego życzeniem w miejscowości Inowłódz.

Strona internetowa poświęcona pamięci i twórczości Tomka Opoki: http://www.tomekopoka.com/

YouTube responded with an error: Access Not Configured. YouTube Data API has not been used in project 953693436516 before or it is disabled. Enable it by visiting https://console.developers.google.com/apis/api/youtube.googleapis.com/overview?project=953693436516 then retry. If you enabled this API recently, wait a few minutes for the action to propagate to our systems and retry.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,187FaniLubię
17,880ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy