Tusk 2013 r.: LOT to studnia bez dna. Prywatyzacja jedyną alternatywą. LOT 2017 r.: Po lipcu 150 mln zł zysku - PrawicowyInternet.pl
środa, 27 maja, 2020

Tusk 2013 r.: LOT to studnia bez dna. Prywatyzacja jedyną alternatywą. LOT 2017 r.: Po lipcu 150 mln zł zysku

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Jeszcze nie tak dawno, bo w 2013 roku, ówczesny premier Polski Donald Tusk twierdził, że PLL LOT jest “studnią bez dna”, a jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów miała być prywatyzacja. Ledwie 3 lata później LOT przewiózł w ciągu roku rekordową w historii liczbę pasażerów (6,89 mln osób) i za cały rok osiągnął ok. 200 mln zł zysku. W tym roku, od stycznia do lipca osiągnął już ok. 150 mln zł zysku na czysto. Co takiego się stało, że ze “spółki specjalnej troski” LOT stał się wiodącym przewoźnikiem regionu?

Przypomnijmy, że jeszcze w 2013 roku Donald Tusk nie miał nadziei dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Na konferencji prasowej w/s przyszłości LOT-u ówczesny premier powiedział rzecz następującą: “Jestem po długiej rozmowie z ministrem skarbu i z prezesem PLL LOT. Nie ulega wątpliwości, że jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja”.

ZOBACZ: Ekipa Tuska zamiast repolonizować, sprzedawała polskie banki. Aby nie rzucało się w oczy robili to po kawałku

Na początku kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła nawet specjalny projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT. Ta zmiana prawa otwierała drogę do prywatyzacji naszego narodowego przewoźnika.

Na szczęście dla LOT-u nic takiego się nie stało. W 2016 roku doszło do istotnych zmian kadrowych w spółce. Nowe władze w LOT przyoszczędziły nieco pieniędzy, które przedtem przepadały w przepastnych kieszeniach różnych międzydepartamantowych grup interesu i skierowano je na niewielkie inwestycje. W listopadzie 2016 r. LOT przejął 49 proc. udziałów estońskiego przewoźnika Nordica. To, wraz z rekordową liczbą przewiezionych w ciągu roku pasażerów (6,89 mln osób) sprawiło, że spółka na swojej działalności podstawowej (tj. przewozie pasażerów) zarobiła w 2016 roku na czysto ok. 200 mln zł!

Rok 2017 nie będzie gorszy. Władze LOT-u właśnie ogłosiły, że po siedmiu miesiącach spółka osiągnęła z tytułu działalności podstawowej wynik 150 mln zł zysku na czysto. To o 63 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Zdaniem prezesa LOT Rafała Milczarskiego, spółka w tym roku “zamierza utrzymać tytuł jednej z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie”.

Jak powyższe informacje mają się do słów premiera Tuska, który jeszcze nie tak dawno uważał, iż LOT wymaga specjalnej troski, że jest studnią bez dna, a prywatyzacja miała być “jedyną alternatywą”?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,228FaniLubię
17,868ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy