w

Współczesne kontrowersje dotyczące Katynia

kontrowersje

W 1990r. najwyższe władze rosyjskie przyznały ,że za sprawę zbrodni katyńskiej odpowiedzialne były władze stalinowskie i ujawniły najbardziej tajne dokumenty. Dokładnie 13 kwietnia tego roku agencja TASS orzekła, że mordu na polskich wojskowych i pozostałych osobach dokonały stalinowskie NKWD. 25 lipca 1991r.na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Naczelną Prokuraturą Wojskową ZSRR i Generalną Prokuraturą RP dokonano odkrycia masowych grobów w Charkowie, gdzie od 25 lipca do 9 sierpnia trwała ekshumacja prowadzona przez polską i sowiecką ekipę prokuratorów i biegłych. Odnaleziono szczątki biologiczne ponad 160 oficerów, części wyposażenia wojskowego oraz liczne dewocjonalia jak medaliki, krzyżyki, obrączki, monety. Następnie 15 sierpnia 1991r. odkryto masowe groby w Miednoje w których przeprowadzono 15-31.08.1991r. ekshumacje. Było to bardzo istotne wydarzenie, ponieważ okolice Kalinina nie były zajęte przez Niemców w ostatnich latach wojny. Stanowiło to, więc dowód na to, iż Niemcy nie mogli dokonać tej zbrodni. 14 października prezydent Rosji ujawnił dokumenty NKWD z podpisami Stalina i w 1992r. pozostałych członków Biura Politycznego KC WKP (b).

Hitleryzm przynajmniej częściowo został nazwany, osądzony i potępiony. A bolszewizm? Nie było Norymbergi dla katynizmu i dla przestępców ze Wschodu. Bezkarne pozostają tak straszne zbrodnie jak Katyń, Miednoje, Bykownia, Kuropaty, Charków i tyle innych miejsc mordowania. W każdym z tych miejsc systematycznie strzałem w tył głowy zabijano po 250 osób każdej nocy. Następnie wrzucano do samochodów ciężarowych i zakopywano w dołach śmierci. Nikt tej zbrodni nie rozliczył.
Autor: ks. Zdzisław Peszkowski,

W roku 1994 podpisano umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a rządami Federacji Rosji i Ukrainy o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji. W wyniku tego w latach 1994-1996 polska ekipa ponownie wyjechała do Charkowa, Katynia i Miednoje, gdzie ponownie przeprowadziła prace sondażowo-ekshumacyjne. Od kwietnia 1999r. rozpoczęto budowę cmentarzy wojennych, które ukończono i oficjalnie poświęcono w 2000r: 17 czerwca w Charkowie, 22 lipca w Katyniu i 2 września w Miednoje. Pomimo, że w Rosji oficjalnie przyznano ,że odpowiedzialnymi za Katyń są stalinowskie władze to do dziś słyszymy o różnych kontrowersjach. Przykładem jest dziennik “Wremja Nowostiej” według , którego Akademia Podwyższania Kwalifikacji i Zawodowego Przekwalifikowania Pracowników Oświaty kazała wmawiać uczniom w Rosji, że mord w Katyniu to sprawiedliwa zemsta za zagładę wielu tysięcy Rosjan w polskiej niewoli po wojnie w 1920 r. Poza tym winą za wywołanie wojny maja obarczać Polskę, a nie Związek Radziecki. Jak komentuje to Redaktor naczelny Super Expressu -Sławomir Jastrzębowski „Rosja pod panowaniem Miedwiediewa i Putina nie ma zamiaru przyjąć demokratycznych standardów i odciąć się od kłamstw Stalina, największego zbrodniarza w historii świata. Rosja chce wrócić na drogę imperializmu, który gardzi prawdą i ludźmi. A na tej drodze kłamstwa są bardzo użyteczne.” Jeszcze innym przykładem współczesnych kontrowersji jest informacja podana przez Tadeusza Kisielewskiego w książce “Katyń. Zbrodnia i kłamstwo”. Autor twierdzi, że NKWD nakręciła dokument, który w 1950 lub 1951 roku został przekazany stronie północnokoreańskiej jako materiał instruktażowy, jak mają obchodzić się z jeńcami. Jak na razie nigdzie nie ma nawet śladu po takiej informacji jednakże Kisielewski twierdzi, że o filmie z Katynia możemy dowiedzieć się z akt CIA. Jego zdaniem Rosjanie posiadają kopię filmu w utajnionej części materiałów ze śledztwa katyńskiego. Instytut Pamięci Narodowej wszczął polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej 30 listopada 2004 roku. Odpowiedzią na to było zamknięcie przez Naczelną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej 5 marca 2005 roku śledztwa. Tylko 67 tomów z 183 zgromadzonych zostało ujawnionych. Pozostałe są nadal utajnione, ponieważ zawierają dokumenty mające do dziś klauzulę tajności. NPW ogłosiła 11 marca 2005 roku ,że „nie ma podstaw do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa”. Argumentowano to zdaniem, iż sposób w jaki traktowano i przetrzymywano jeńców wojennych był odpowiedni do norm ,które obowiązywały w tamtych czasach. W 2006 roku IPN oznajmił, że bardzo prawdopodobnym jest fakt, że część archiwów smoleńskiego NKWD znajduję się w Stanach Zjednoczonych

Zbrodnia katyńska była zemstą Józefa Stalina za klęskę bolszewickiej Rosji w wojnie z Polską w 1920 roku.
Autor: Władimir Putin

Bardzo ważnym wydarzeniem była uroczystość „Katyń Pamiętamy- Uczcijmy Pamięć Bohaterów” 9 i 10 listopada 2007 roku w Warszawie. Wtedy to prezydent Rzeczypospolitej Polskiej-Lech Kaczyński pośmiertne mianował 11 generałów i jednego admirała na wyższe stopnie, a także 77 pułkowników i jednego komandora na stopień generała brygady, a także Minister Obrony Narodowej mianował pośmiertnie 7842 oficerów na wyższe stopnie. 14 listopada 2007 roku Sejm ustanowił oficjalnym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dzień 13 kwietnia.

Podczas rozmowy Nowego Ekranu z Panią Witomiłą Wołk-Jezierską, córką polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, starającą się od 20 lat o sprowadzenie ciała ojca do Polski i walczącą z Rosją przed Trybunałem w Strasburgu wyszły na jaw przerażające fakty. Według Pani Witomiły w 1998 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski podpisał z Rosją tajne porozumienie, w którym Polska zgodziła się, by ciała zamordowanych oficerów pozostały na zawsze w pobudowanych przez Rosję tzw. Memoriałach. Rzecz jest tym bardziej haniebna, że owe “Memoriały” noszą oficjalną rosyjską nazwę: Pomniki pamięci zwycięstwa nad Polakami.Podpisujący tajną umowę z Rosją o tym wiedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Pieśń Rodzin Katyńskich – Tadeusz Lutoborski

Katyń film dokumentalny

Film dokumentalny o Katyniu