w

Zbigniew Rawicz

Zbigniew Rawicz

Zbigniew Rawicz właśc. Zbigniew Władyka (ur. 2 lutego 1912 we Lwowie, zm. 27 sierpnia 1966 w Warszawie) — polski piosenkarz.
Urodził się 2 lutego 1912 roku we Lwowie. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza oraz naukę śpiewu u Czesława Zaremby. Zadebiutował w grudniu 1938 roku na płytach Syrena Electro. Drugą serię płyt nagrał w styczniu 1939 roku, a następną w czerwcu tego samego roku. We wrześniu 1939 roku walczył na froncie. Podczas okupacji hitlerowskiej śpiewał w kawiarniach warszawskich oraz uczestniczył w podziemnych koncertach. Ponadto kontynuował naukę śpiewu u Magdaleny Maliszewskiej-Halfterowej. Należał do Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu warszawskim.
Po wojnie, dzięki dużej aktywności artystycznej, stał się bardzo znany. Nagrywał płyty w poznańskiej wytwórni Mewa, a od 1948 roku w Muzie. W latach 1946–1966 wziął udział w blisko czterech tysiącach koncertów (w tym również na cele społeczne — w szpitalach, szkołach, domach dziecka itp.). Wystąpił na także z ponad 300. recitalami w Polskim Radiu. W latach pięćdziesiątych koncertował za granicą — w Austrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech. 3 kwietnia 1961 roku obchodził w Sali Kongresowej jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.
Dysponował tenorem lirycznym, nazywano go polskim Tino Rossim, celował w interpretacjach piosenek włoskich, pieśni neapolitańskich, kompozycji Bixia, Curtisa, Capui. Ostatnich nagrań dokonał w czerwcu 1961 roku. Nękany chorobą, wycofał się z życia artystycznego. Zmarł 27 sierpnia 1966 roku w Warszawie.
(wikipedia)

Piosenki Zbigniewa Rawicza

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Zofia Terne

Zofia Terné

Wiera Gran

Wiera Gran