w

ZDF nadal nie chce przeprosić za „polskie obozy zagłady”. Podłe kłamstwa w niemieckiej telewizji publicznej są już codziennością!

„Niemiecka telewizja ZDF złożyła kolejne odwołanie od wyroku nakazującego przeprosiny za użycie określenia polskie obozy zagłady” – poinformował „Nasz Dziennik”.

Odwołanie oznacza, że stacja nadal nie ma zamiaru wykonać wyroku krakowskiego sądu, który nakazał przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za naruszenie jego „godności człowieka, tożsamości narodowej, godności narodowej”.

Kłamliwe sformułowanie znalazło się na stronie internetowej ZDF w lipcu 2013 roku w materiale na temat obozów w Majdanku i Auschwitz. Pozew w tej sprawie złożył Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz, który uzyskał przed polskim sądem korzystny wyrok. ZDF jednak nie wykonała wyroku należycie i zamieściła przeprosiny w niewidocznym miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dziennikarka ZDF odpowiada na zarzut pracy dla przekłamujących historię Niemców: „Każda praca jest pracą”

ZDF próbowała uniknąć wykonania wyroku oskarżając polski sąd o polityczne działanie. W stycznie 2018 roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji wydał taki sam wyrok jak sąd w Krakowie i również uznał, że materiał ZDF naruszył dobra osobiste Tendery. W uzasadnieniu podkreślono, że sformułowanie „polskie obozy zagłady” może „wywołać u przeciętnego odbiorcy wrażenie, że nie chodzi tutaj tylko o geograficzną lokalizację, lecz także narodową, sugerując, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polaków”.

Jak podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” reprezentujący w tej sprawie Tenderę mec. Lech Obara, przewodniczący Stowarzyszenia Patria Nostra, „tak znaczące orzeczenie niemieckiego sądu miało zakończyć sprawę raz na zawsze”.

– Postanowienie to miało otworzyć drogę do wykonywania polskich wyroków w tego rodzaju sprawach w całej Europie, gdzie takieokreślenia występują. Pan Karol Tendera oraz Stowarzyszenie Patria Nostra mieli nadzieję, że w tak delikatnej sprawie stacja ZDF nie podejmie dalszej walki. Okazało się inaczej – wyjaśnia Patria Nostra w specjalnym komunikacie.

– ZDF wniósł do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Karlsruhe odwołanie od orzeczenia Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji – dodał mec. Obara.

Źródło: „Nasz Dziennik”, PCh24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

25 mld zł do 2023 r. na walkę ze smogiem

MOCNE! Krzysztof Bosak: Muzeum Polin chce sprowokować Polaków do antysemickich wystąpień? [WYWIAD WIDEO]