w

Maria Modzelewska

Piosenki Marii Modzelewskiej

Maria Modzelewska (ur. 15 kwietnia 1903 w Sosnowcu — zm. 25 września 1997 w Skolimowie)
− polska aktorka filmowa kina niemego i dźwiękowego, która wystąpiła w wielu produkcjach z okresu międzywojennego. Jedną z najwybitniejszych aktorek teatru międzywojennego.

Maria Modzelewska urodziła się w rodzinie aktorskiej. Debiutowała 18 lutego 1920 r. na scenie Teatru Bagatela w Krakowie, gdzie występowała w sezonach 1920/21 i 1923/24. Następnie grała w Teatrze im. Słowackiego (1921-23) i w wielu teatrach w stolicy. Gdy wybuchła wojna Modzelewska wyjeżdża z kraju wraz z mężem do Rumunii, a następnie do Nowego Jorku. W Ameryce zaczyna pracować jako robotnica i urzędniczka. Wkrótce włączyła się w działalność artystyczną polskiej emigracji, m.in. pełniła funkcję prezesa Koła Artystów Sceny Polskiej w Nowym Jorku i występowała w Polskim Teatrze Artystów. W latach 1955-56 występowała w Londynie, w Teatrze Polskim ZASP. W 1994 wróciła na stałe i zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Piosenki Marii Modzelewskiej

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Jej mężem był Marian Hemar. Jako jego pierwsza żona śpiewała napisane przez Hemara piosenki: Pensylwania, muz. R. A. King i Wspomnij mnie, muz. Ripp, spektakl Artyści, Teatr Polski, 1929, Chciałabym, a boję się, muz. Milton Ager, Qui proquo, 1930, Awans dla panny z filmu Śluby ułańskie, 1934, Zawołaj mnie), dla której wyreżyserował operetkę Piękna Helena Jakuba Offenbacha (w roli tyt. Maria Modzelewska, warszawski Teatr Letni, styczeń 1935 roku).

Maria Modzelewska
Maria Modzelewska

 

Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Piosenki Renaty Bogdańskiej

Renata Bogdanska

Mieczysław Fogg

Mieczysław Fogg