Piosenki o Tragedii Smoleńskiej

5
16155

Katastrofa samolotu rządowego w Smoleńsku to katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Smoleńsk Pamiętamy!
Smoleńsk Pamiętamy! fot. niezalezna.pl

Po tragedii w Smoleńsku powstało bardzo wiele piosenek upamiętniających osoby, które tam zginęły. Zamieszczam tutaj pewną ich część:


Zapraszam do odsłuchania pieśni o katastrofie smoleńskiej
(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

Filmy o Katastrofie Smoleńskiej

Mój komentarz:

Smoleńsk w pigułce cz.1


Ofiary Katastrofy w Smoleńsku
Ofiary Katastrofy w Smoleńsku

ANATOMIA UPADKU

“List z Polski”

“List z Polski” to holenderski dokument o katastrofie w Smoleńsku i toczącym się w tej sprawie śledztwie. Film poświęcony jest poszukiwaniom odpowiedzi na pytanie, dlaczego ani Polska, ani Rosja nie szukają przyczyn katastrofy. Przypominając, że polski rząd pod kierownictwem premiera Donalda Tuska zdecydował się nie przejmować śledztwa w tej sprawie i powierzyć Rosji pełną odpowiedzialność za dochodzenie dotyczące jednej z najpoważniejszych katastrof lotniczych w historii Polski.

W Polsce premiera filmu odbyła się 23 listopada 2010 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, ponadto był on rozpowszechniany w internecie (ok. 600 000 odsłon w serwisie YouTube w wersji z polskimi napisami), jako dodatek do nru 12 (920) “Gazety Polskiej” z 23 marca 2011 roku w nakładzie 139 300 egzemplarzy (na płycie CD) oraz jako dodatek do nru 18 (926) Gazety Polskiej z 4 maja 2011 roku (na płycie DVD, razem z filmem Zobaczyłem zjednoczony naród) w nakładzie 141 200 egzemplarzy.

 

Wspomnienie (10 kwietnia 2010r) – wiersz p. Anny Rodak
Podróż, której nie dokończyłeś
Kwiaty, których nie złożyłeś
Przemówienie, którego nie wygłosiłeś
Prawda, której nie powiedziałeś
Tragedia, jakiej moja pamięć nie pamięta
Rozpacz, której nie da się opisać
Smutek, wielki i przerażający
Ból, przeszywający nie jedno serce
Pustka, której niczym i nikim nie da się zapełnić
Czy naprawdę los tak chciał?
A może to nie los?

Tak wspominam ten czas..

Komentarze:

komentarzy

5 KOMENTARZE

  1. Jesteście wspaniali dziękuję że umożliwiliście mi wysłuchanie tej Pieśni Panie Prezydenci Przyjacielu- powiało Wielką Sprawiedliwą Polską Z Panem Bogiem- Przyjaciele

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here