Pieśni Legionowe - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 13 lipca, 2020

Pieśni Legionowe

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Pieśń żołnierska z okresu pierwszej wojny światowej to przede wszystkim pieśń legionowa. Powszechnie znane śpiewy żołnierskie o rozmarynie, białych różach czy piechocie wspólnie utworzyły pewien kanon pieśni, określany mianem legionowych. Pieśni te śpiewane są podczas praktycznie wszystkich ważnych uroczystości państwowych, na apelach, w kościołach, na pielgrzymkach. Stanowią pewien kanon pieśni, które nauczane są w szkołach. W dziejach pieśni polskiej pieśń legionowa zajmuje miejsce szczególne. Była ona pieśnią zwycięstwa, a przez to – pieśnią niepodległości. Polacy radując się z odzyskania niepodległości w 1918 roku a później obronienia jej w wojnie polsko-bolszewickiej (“Cudzie nad Wisłą“) świętowali z okrzykiem pieśni na ustach. Pieśni te przetrwały wojnę, głęboko zakorzenione w tradycji rodzinnej przetrwały okres stalinowskiego terroru (za wykonywanie niektórych utworów groziły poważne konsekwencje) i doczekały się swoistego renesansu w latach osiemdziesiątych. Świadczy to raz jeszcze o jej rodowodzie i pełnionej funkcji społecznej – polecam posłuchać ich w wykonaniu internowanych w okresie stanu wojennego: Piosenki Stanu Wojennego.

 

Składanka Pieśni Legionowych

YouTube responded with an error: The request cannot be completed because you have exceeded your <a href="/youtube/v3/getting-started#quota">quota</a>.

Bardzo wiele pieśni legionowych opowiada o Marszałku Józefie Piłsudskich, twórcy Organizacji Bojowej PPS (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930);

Wiersz o Józefie Piłsudskim:

Pieśni Legionowe
Pieśni Legionowe

Teksty Pieśni Legionowych

 1. Białe Róże
 2. Ej dziewczyno, ej niebogo
 3. Hej Idą Strzelcy
 4. Hej Panienki Posluchajcie
 5. Hej, hej ułani
 6. Hej, tam pod Warszawą
 7. Jak szło wojsko raz ulicą
 8. Jak to na wojence ładnie
 9. Jedzie na kasztance
 10. Kiedy ranne wstają zorze
 11. Kiedy ułani jadą przez miasteczko
 12. Komendancie Nasz
 13. Leguny w niebie
 14. Marsz Strzelców
 15. My Pierwsza Brygada
 1. Na kwaterze
 2. Naprzód drużyno strzelecka
 3. Nie masz nad leguna
 4. O mój rozmarynie
 5. Piechota
 6. Pierwsza Kadrowa
 7. Pieśń Legionistów Polskich
 8. Pieśń taborytów legionowych
 9. Przybyli Ułani Pod Okienko
 10. Rota Piłsudczyków
 11. Rozszumiały się wierzby placzące
 12. Warczą Karabiny
 13. Więc pijmy wino, szwoleżerowie
 14. Wojenko, wojenko
 15. Wszystkie nasze dzienne sprawy

Kup Płytę CD – Śpiewnik z patriotycznymi pieśniami

Polecam kupno płyty CD bądź śpiewnika z pieśniami patriotycznymi. uważam, że jest to znakomity prezent dla bliskiej osoby, taka książka/płyta powinna być w każdym domu aby znajomość historii, muzyki ojczystej nie malała w świadomości Polaków. Zapraszam do szerokiego wyboru piosenek patriotycznych:

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,542FaniLubię
18,051ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy