Pieśni Legionowe

Pieśń żołnierska z okresu pierwszej wojny światowej to przede wszystkim pieśń legionowa. Powszechnie znane śpiewy żołnierskie o rozmarynie, białych różach czy piechocie wspólnie utworzyły pewien kanon pieśni, określany mianem legionowych. Pieśni te śpiewane są podczas praktycznie wszystkich ważnych uroczystości państwowych, na apelach, w kościołach, na pielgrzymkach. Stanowią pewien kanon pieśni, które nauczane są w szkołach. W dziejach pieśni polskiej pieśń legionowa zajmuje miejsce szczególne. Była ona pieśnią zwycięstwa, a przez to – pieśnią niepodległości. Polacy radując się z odzyskania niepodległości w 1918 roku a później obronienia jej w wojnie polsko-bolszewickiej (“Cudzie nad Wisłą“) świętowali z okrzykiem pieśni na ustach. Pieśni te przetrwały wojnę, głęboko zakorzenione w tradycji rodzinnej przetrwały okres stalinowskiego terroru (za wykonywanie niektórych utworów groziły poważne konsekwencje) i doczekały się swoistego renesansu w latach osiemdziesiątych. Świadczy to raz jeszcze o jej rodowodzie i pełnionej funkcji społecznej – polecam posłuchać ich w wykonaniu internowanych w okresie stanu wojennego: Piosenki Stanu Wojennego.

 

 

Składanka Pieśni Legionowych

 

Bardzo wiele pieśni legionowych opowiada o Marszałku Józefie Piłsudskich, twórcy Organizacji Bojowej PPS (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji, po przewrocie majowym (1926) dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930);

Wiersz o Józefie Piłsudskim:

Pieśni Legionowe
Pieśni Legionowe

 

Teksty Pieśni Legionowych

 

 1. Białe Róże
 2. Ej dziewczyno, ej niebogo
 3. Hej Idą Strzelcy
 4. Hej Panienki Posluchajcie
 5. Hej, hej ułani
 6. Hej, tam pod Warszawą
 7. Jak szło wojsko raz ulicą
 8. Jak to na wojence ładnie
 9. Jedzie na kasztance
 10. Kiedy ranne wstają zorze
 11. Kiedy ułani jadą przez miasteczko
 12. Komendancie Nasz
 13. Leguny w niebie
 14. Marsz Strzelców
 15. My Pierwsza Brygada
 1. Na kwaterze
 2. Naprzód drużyno strzelecka
 3. Nie masz nad leguna
 4. O mój rozmarynie
 5. Piechota
 6. Pierwsza Kadrowa
 7. Pieśń Legionistów Polskich
 8. Pieśń taborytów legionowych
 9. Przybyli Ułani Pod Okienko
 10. Rota Piłsudczyków
 11. Rozszumiały się wierzby placzące
 12. Warczą Karabiny
 13. Więc pijmy wino, szwoleżerowie
 14. Wojenko, wojenko
 15. Wszystkie nasze dzienne sprawy

 

Kup Płytę CD – Śpiewnik z patriotycznymi pieśniami

Polecam kupno płyty CD bądź śpiewnika z pieśniami patriotycznymi. uważam, że jest to znakomity prezent dla bliskiej osoby, taka książka/płyta powinna być w każdym domu aby znajomość historii, muzyki ojczystej nie malała w świadomości Polaków. Zapraszam do szerokiego wyboru piosenek patriotycznych:

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

 1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Playlista Pieśni Patriotycznych

Patriotyczny Rap