w

Piosenki Wileńskie

Piosenki przedwojennego, polskiego Wilna oraz te nagrywane w samym Wilnie przez wileńskie kapele. Wilno (lit. Vilnius) – stolica Litwy, do 1795 stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1920 do 1922 jako stolica Litwy Środkowej, w latach 1922–1939 w granicach II RP (jako stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki. Liczba ludności miasta w 2010 r. wyniosła 560 200 mieszkańców, wraz z aglomeracją ok. 1 mln.

Polskie Wilno
Polskie Wilno, za: grafikapatriotyczna.pl

Najpiękniejsze piosenki śpiewane w POLSKIM WILNIE, powróć do historycznych chwil kiedy głos polskich śpiewaków rozbrzmiewał na wileńskich ulicach.

Wileński Polak, Michalina – A gdzieżeż ty była ?, Żegnaj Wilno ukochane, Za Niemnem, Wódka musi być, Wileńskie ulice, Wileńskie noce, Trzy panny z Wilna i inne piosenki z Wilna…

Piosenki Wileńskie

Lucjan Rydel w 1915 wydał książkę “Wilno” oto jej zakończenie: “Dla Wilna idą lepsze czasy, a cokolwiek bądź przyniosą, zmienić tego nie zdoła nikt i nic, że tu Jadwiga z Jagiełłą chrzciła Litwę, umierał św. Kazimierz, przemieszkiwał Zygmunt August i Batory, kazał Skarga; cywilizacya, która swe niezapomniane ognisko miała w Uniwersytecie wileńskim, że tu, w tych umiłowanych polskiemu sercu murach, do młodzieńczego lotu rozwijali orle skrzydła najwięksi z największych budziciele narodowego ducha: Mickiewicz i Słowacki.”


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:

Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Piosenki Lwowskie

Piosenki Lwowskie

Żołnierze Wyklęci