Dwu metrowe popiersie Lenina było wystawiane w Sali Kongresowej PKiN, podczas kolejnych zjazdów PZPR. By Stiopa (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons Read more: http://www.pch24.pl/czas-na-dekomunizacje-szkolnictwa-wyzszego--opozycjonisci-z-czasow-prl-apeluja-do-ministra-nauki,55616,i.html#ixzz4wRPrcdnC
w ,

Agenci nadal na uczelniach. Czas na dekomunizację szkolnictwa wyższego!

Byli opozycjoniści zaapelowali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dokonanie dekomunizacji i lustracji środowiska naukowego – informuje „Nasz Dziennik”. Wystąpili o „podjęcie śmiałych decyzji” w zakresie oczyszczania grona.

– Skierowaliśmy pismo do ministra nauki Jarosława Gowina w sprawie lustracji i dekomunizacji w szkolnictwie wyższym – oświadczył Janusz Olszewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Opozycjoniści wskazują, że dekomunizacja powinna wyrażać się ustawowym zakazem „zajmowania kierowniczych stanowisk profesorskich” na uczelniach przez „byłych członków PZPR, w tym funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i jej agentury”.

Stowarzyszenie uważa też, że należy unieważnić „wszystkie dyplomy nadane przez Akademię Spraw Wewnętrznych, Wyższą Szkołę Nauk Społecznych przy KC PZPR, Wojskową Akademię Polityczną im. F. Dzierżyńskiego” i dyplomy wydane przez podobne uczelnie w krajach komunistycznych.

ZOBACZ:

PiS powinien CAŁKOWICIE zdekomunizować polskie sądy i prokuratury! Ale również własne struktury!

Wśród postulatów jest także pozbawienie tytułów naukowych osób, które uzyskały je w okresie PRL za prace doktorskie i habilitacyjne mające na celu „jedynie komunistyczną propagandę” i zawierające „fałsze historyczne”.

Gazeta zwraca uwagę, że lustracje na uczelniach wyższych postuluje także Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Za: TVP.INFO

Pomoc publiczna dla banków w strefie euro wyniosła 2 biliony €. Tymczasem Bruksela zakwestionowała 150 mln € dla polskich stoczni

Po 89′ roku nie doszło do ROZLICZENIA komunistycznych SĘDZIÓW I PROKURATORÓW