Agenci nadal na uczelniach. Czas na dekomunizację szkolnictwa wyższego!

2
2716

Byli opozycjoniści zaapelowali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dokonanie dekomunizacji i lustracji środowiska naukowego – informuje „Nasz Dziennik”. Wystąpili o „podjęcie śmiałych decyzji” w zakresie oczyszczania grona.

– Skierowaliśmy pismo do ministra nauki Jarosława Gowina w sprawie lustracji i dekomunizacji w szkolnictwie wyższym – oświadczył Janusz Olszewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Opozycjoniści wskazują, że dekomunizacja powinna wyrażać się ustawowym zakazem „zajmowania kierowniczych stanowisk profesorskich” na uczelniach przez „byłych członków PZPR, w tym funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i jej agentury”.

Stowarzyszenie uważa też, że należy unieważnić „wszystkie dyplomy nadane przez Akademię Spraw Wewnętrznych, Wyższą Szkołę Nauk Społecznych przy KC PZPR, Wojskową Akademię Polityczną im. F. Dzierżyńskiego” i dyplomy wydane przez podobne uczelnie w krajach komunistycznych.

ZOBACZ:

PiS powinien CAŁKOWICIE zdekomunizować polskie sądy i prokuratury! Ale również własne struktury!

Wśród postulatów jest także pozbawienie tytułów naukowych osób, które uzyskały je w okresie PRL za prace doktorskie i habilitacyjne mające na celu „jedynie komunistyczną propagandę” i zawierające „fałsze historyczne”.

Gazeta zwraca uwagę, że lustracje na uczelniach wyższych postuluje także Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Za: TVP.INFO

Komentarze:

komentarzy

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here