w ,

Apel do samorządów: otwórzcie schroniska! Dajcie zwierzakom szansę na adopcję! Podaj dalej!

Poniżej publikuję moją interpelację do Prezydenta Szczecina, w którym to schronisko zostało zamknięte na cztery spusty, być może dotyczy to również innych polskich miast. 

Szanowny Panie Prezydencie, na stronie internetowej miejskiego schroniska czytamy: “Od dnia 19 marca br. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie zostaje zamknięte do odwołania. W tym okresie w Schronisku:
– nie przyjmuje się darów,
– nie jest prowadzona adopcja,
– zawieszona zostaje praca wolontariatu.”
Jednocześnie podano informację, że w schronisku przebywa: 13 kotów, 54 psów.

Porzucają zwierzęta ze względu na koronawirusa!

W ciągu ostatniego miesiąca odnotowano przypadki porzucania zwierząt ze względu na koronawirusa, a nawet ich usypiania. Takie bezmyślne zachowania są spowodowane fałszywymi informacjami dot. tego, że zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat, że psy i koty nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Na rządowej stronie http://gov.pl/web/koronawirus/ czytamy: “Prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW informuje, że zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa!”.

Jak jest w innych miastach:

  • Wrocław: “– Zmieniamy procedurę adopcyjną, która będzie w tym okresie oparta na ankiecie adopcyjnej oraz rozmowie telefonicznej z wybranymi osobami. Zwierzęta, które aktualnie szukają domów, będą na bieżąco ogłaszane na profilu schroniska na Facebooku oraz na stronie internetowej w zakładce adopcyjnej. Prosimy zatem sprawdzać komunikaty i zakładki wybranych zwierząt – informuje Aleksandra Cukier z wrocławskiego schroniska”
  • Bydgoszcz: “Od wtorku, 14 kwietnia, bydgoskie schronisko wznawia adopcje zwierząt. Będą się one odbywać na specjalnych warunkach epidemicznych:
– Wybierz przyszłego członka rodziny z oferty adopcyjnej umieszczonej na stronie schroniska;
– Skontaktuj się ze schroniskiem dzwoniąc pod nr tel.: 512 282 853.
– Pracownik przeprowadzi z Tobą wywiad przedadopcyjny i ustali, czy jesteś w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki;
– Umów się na konkretną datę i godzinę odbioru psa lub kota;
– W ustalonym terminie przyjedź do schroniska w jednorazowych rękawiczkach i maseczce ochronnej;
– Dopełnij formalności – podpisz umowę adopcyjną i zabierz nowego przyjaciela do domu.
– Istnieje możliwość wcześniejszego bezpośredniego kontaktu z pupilem. Potencjalny przyszły właściciel psa będzie mógł wyjść z nim na spacer zapoznawczy na wydzielonym terenie schroniska”
  • Rzeszów: adopcje nie zostały wstrzymane, zastosowano jednak dodatkowe zabezpieczenia: “Do minimum zredukowaliśmy kontakt między ludźmi – mówi Halina Derwisz. I dodaje, że zgodnie z zaleceniami fachowców z USA, zwierzęta przed wydaniem nowemu właścicielowi są dodatkowo kąpane.”

Informacja z USA:

– “W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba adopcji zwierząt. W niektórych schroniskach boksy pustoszeją dwa razy w tygodniu. Psy i koty z łatwością znajdują domy tymczasowe i na stałe”, – – “Na początku epidemii koronawirusa, zauważyliśmy spadek liczby adopcji. Nasz apel do społeczności lokalnej przyniósł skutki – widoczny jest olbrzymi wzrost liczby aplikacji o adopcję. […]Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym mieszkańcom za pomoc w znalezieniu wspaniałych domów dla tylu zwierząt.” Wideo:

Empty Dog Kennels!

That's right, Colorado Springs. You did it again! We emptied out our Cat Adoption Center on Tuesday, and last night, we adopted out every dog in our available dog kennel! Amazing! Just look at all those empty kennels. We can't thank you enough for helping us find homes for all these amazing pets during this difficult time! #HappyTailsHappyHearts #EmptyKennels #ItsAThingofBeauty

Opublikowany przez Humane Society of the Pikes Peak Region Czwartek, 26 marca 2020

Empty Dog Kennels in Pueblo

Pueblo, you rock! Today, we adopted out our last available dog in our Pueblo shelter! (The barking you hear is from stray dogs waiting to be claimed by their owners.) We can't thank you enough for supporting us and helping wonderful pets find great homes during this difficult time. We can't do what we do without all of you! #HappyTailsHappyHearts

Opublikowany przez Humane Society of the Pikes Peak Region Wtorek, 7 kwietnia 2020

Cele interpelacji:

– Proszę o informację, czy pracownicy schroniska zostali wyposażeni w sprzęt ochronny ze względu na pandemię? Proszę o informację w jaki sprzęt (ilość/data).
– Proszę o umożliwienie adopcji w szczecińskim schronisku, wzorem innych miast można to zrobić na specjalnych warunkach, z zastosowaniem większych środków bezpieczeństwa.
– Oferuję swoją pomoc w nagraniu materiałów wideo zachęcających do adopcji kotów i psów ze szczecińskiego schroniska. Wszystkie filmy przekażę schronisku do umieszczenia w mediach społecznościowych oraz pomogę w ich promocji. Jeśli władze schroniska zechcą przyjąć taką pomoc, proszę o kontakt w celu umówienia terminu.
– Proszę o zorganizowanie akcji uświadamiającej mieszkańców Szczecina, że od zwierząt domowych nie można zarazić się koronawirusem.
– Proszę o rozważenie utworzenia miejskiego wolontariatu związanego z wyprowadzaniem psów osób, które przebywają na kwarantannie domowej i nie mają możliwości opuszczenia mieszkania.
Z poważaniem,
Dariusz Matecki, Radny Miasta Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Prawie pół miliona dla szpitala w Proszowicach na walkę z koronawirusem

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!