Firmy wytwarzające komputery, urządzenia elektroniczne oraz wyroby optyczne zwiększyły swoje obroty w latach 2010 – 2016 o jedną czwartą. W tym obszarze w dobrym tempie rozwijały się także przedsiębiorstwa ze starej piętnastki.
W samej Europie Środkowej i Wschodniej szybko rozwijają się też inne, tradycyjne gałęzie przemysłowe – przemysły papierniczy i tekstylny – które w krajach najdłużej będących członkami UE znajdują się dziś w odwrocie.
Produkcja w przemyśle spożywczym i chemicznym w krajach nowej Unii wzrosła w ciągu ostatnich lat o kilkanaście procent. Zdecydowanie wolniej rosły te branże w państwach piętnastki.
W Polsce, według danych Eurostatu, najszybciej rozwijały się branże tekstylna i meblarska – wzrost od 2010 roku odpowiednio o 68,2 proc i 62,7 proc. Silną pozycję zajmuje również produkcja środków transportu innych niż samochody (62,5 proc.) oraz przemysł tytoniowy (55,5 proc.). Na drugim biegunie znajduje się branża górnicza, która w tym okresie zanotowała kilkunastoprocentowy spadek.
Autor: Łukasz Czernicki, obserwatorfinansowy.pl
https://www.youtube.com/watch?v=gbO0TKWuiJ4