w ,

Będzie tak jak na Wyspach: Sejm uchwalił, że nowe firmy zapłacą ZUS dopiero wtedy, gdy zaczną zarabiać. I to jest „Dobra zmiana”!

Śledząc doniesienia z frontu wojny informacyjnej umknęła nam bardzo ważna informacja z lokalnego podwórka. Otóż Sejm głosami większości partii politycznych (przeciwko była tylko PO) przyjął ustawę, zgodnie z którą nowe firmy będą płacić „mały” ZUS dopiero, gdy ich miesięczne przychody przekroczą 1050 zł. Po osiągnięciu tej bariery składka ZUS przez pół roku będzie wynosić tylko 319,94 zł. Po tym okresie składka urośnie, ale nadal będzie znacznie niższa od normalnej (przez 2 lata po 520,10 zł miesięcznie).

Odnotujmy, bo to ważna informacja – na ostatnim styczniowym posiedzeniu, Sejm uchwalił większością głosów pięć ustaw wchodzących w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Wśród nich była również ustawa wprowadzająca dodatkowe ulgi dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Po pierwsze – wprowadzono pojęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Będą ją prowadzimy osoby, których miesięczne przychody będą niższe od połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem jeśli z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ktoś będzie osiągał przychód mniejszy od 1050 zł, to w ogóle nie będzie musiał rejestrować działalności, a tym samym płacić jakichkolwiek składek ZUS.

Jeśli przychody w ciągu miesiąca przekroczą 1050 zł (tj. 1/2 minimalnego wynagrodzenia za pracę), to działalność trzeba będzie zarejestrować. Okazuje się jednak, że przez pierwsze sześć miesięcy dany przedsiębiorca będzie płacił do ZUS jedynie składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł (nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenia społeczne, tj. emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej).

Dodatkowo po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, nowy przedsiębiorca będzie mógł nadal skorzystać z 2-letniej ulgi w ZUS. To oznacza, że przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorca będzie miał prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości (obecnie to 520,10 zł).

Niestety nie wszystkie partie były za tym, aby wprowadzić powyższe rozwiązania w życie. Przeciwko ulgom dla nowych przedsiębiorców głosowała ekipa Platformy Obywatelskiej. No cóż – chciałoby się powiedzieć, że partia założona przez Donalda Tuska sama się eliminuje z przestrzeni politycznej.

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Rozmowa Klarenbacha i rabina Ber Stamblera. Dziennikarz TVP złamał tabu, pytał o szmalcownictwo wśród Żydów [WIDEO]

Marek Jakubiak: Banderyzm stoi od piątku obok komunizmu i nazizmu. Jestem zadowolony z tego faktu