– Modernizacja sił zbrojnych jest kosztowna, ale bezpieczeństwo nie ma ceny – powiedział w piątek na targach zbrojeniowych w Kielcach prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że większość podatników podziela to przekonanie.
Prezydent zaznaczył, że program modernizacji sił zbrojnych będzie bardzo kosztowny.

– Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków, w związku z tym podatników, którzy de facto będą dokonywali tych zakupów – bo będą one finansowane z pieniędzy publicznych – rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny – powiedział prezydent, który w piątek zwiedził ekspozycję polskich producentów i sił zbrojnych.

– Nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić za to, żeby Polska była krajem bezpiecznym, żebyśmy byli w stanie zminimalizować wszelkie zagrożenia – dodał. Powiedział, że jako zwierzchnik sił zbrojnych oczekuje, iż program wydatków obronnych będzie realizowany sprawnie, terminowo i przy wypełnieniu zobowiązania do przeznaczania 2 proc. PKB na obronę.

– Przede wszystkim liczę, że to wyposażenie, które będziemy nabywali dla naszych żołnierzy, będzie możliwie najlepsze. Tu nie chodzi o to, żeby ono było tanie. Chodzi o to, żeby jego cena była adekwatna do jego jakości, do tego, w jaki sposób umożliwi żołnierzom i funkcjonariuszom wykonywanie zadań, a przede wszystkim, by mogli służyć i wykonywać swoje zadania bezpiecznie – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent pogratulował organizatorom Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który nazwał wydarzeniem o światowym formacie. – To nie są tylko targi, to nie jest po prostu wystawa, to jest rzeczywiście salon przemysłu obronnego z prawdziwego zdarzenia – powiedział.

– Może ktoś, trochę złośliwie, powie: taka jest sytuacja na świecie, (…) jest wiele niepokojów, jest zagrożenie terrorystyczne, jest wojna na południu, konflikt wojenny na wschodzie, siłą rzeczy zainteresowanie wszystkim, co związane z bezpieczeństwem wzrasta. To prawda (…), ale przecież targi mogłyby się odbyć gdzie indziej, gdzieś za granicą, mogłyby się odbyć w innym mieście – mówił.

Podkreślał znaczenie patriotyzmu gospodarczego i rozwoju przemysłu zbrojeniowego nie tylko firm państwowych, ale i prywatnych. Wyraził życzenie, by polskie przedsiębiorstwa tej branży były konkurencyjne na świecie i współpracowały z naukowcami.

Podczas imprezy zstały przyznane nagrody i wyróżnienia za produkty najlepiej służące wojsku i bezpieczeństwu żołnierzy. Andrzej Duda wręczył przyznawaną od 2009 roku Nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu bezpieczeństwa polskich żołnierzy. Wyróżniony został przeciwlotniczy zestaw rakietowy “Piorun” konsorcjum trzech firm: skarżyskiego Mesko, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy i Centrum Telesystem Mesko.

W zakończonym w piątek XXIV MSPO wzięło udział 614 wystawców z 30 krajów, od wtorku targi odwiedziło 41 delegacji i ponad 20 tys. zwiedzających. Kieleckie targi są organizowane od 1993 roku.

Za: https://www.facebook.com/andrzejduda/
prezydent.pl, fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

  1. Z tego, co zawsze czytałem, do nas trafiał sprzęt, który w innych krajach był już przestarzały. Tak więc nie wiem, czy nasz arsenał powaliłby wroga na kolana. Potęgą militarną nie jesteśmy :)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here