Co z francuską demokracją? Ponowne przedłużenie stanu wyjątkowego!

1
9511

Premier Manuel Valls zapowiedział ponowne przedłużenie obowiązującego we Francji stanu wyjątkowego.

Wprowadzony rok temu, po zamachu przed Stadionem de France i w klubie Bataclan, stan wyjątkowy był już przedłużany o kolejne pół roku po ataku w Nicei gdzie pod kołami ciężarówki prowadzonej przez terrorystę zginęły 84 osoby. Przedłużenie stanu wyjątkowego ma umożliwić zapewnienie środków „które chronią naszą demokracje” – jak powiedział premier.

Jednak zgodnie z raportem parlamentarnej komisji pod przewodnictwem George Fenech’a nałożenie stanu wyjątkowego miało „ograniczony wpływ” na bezpieczeństwo. Komisja zwróciła za to uwagę na: brak współpracy i luki w systemie przekazywania informacji między poszczególnymi służbami, niedozbrojenie funkcjonariuszy, oraz brak jednolitej wizji działania czy podziału kompetencji między poszczególne agencje.

Francję od kwietnia do czerwca 2017 czeka maraton wyborczy w związku z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Ze względu na najniższe w historii kraju poparcie dla obecnych władz, wybory te prawdopodobnie doprowadzą do przekształcenia się systemu dwupartyjnego w podzielony między prawicę i centroprawicę.

O nominacje centroprawicy zabiega obecnie były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, z ramienia Frontu Narodowego kandydatką zostanie najprawdopodobniej Marine Le Pen. Prezydent Hollande nie zdeklarował się jeszcze w kwestii ubiegania się o reelekcje, jednak przez komentatorów już obecnie jest uważany za „Lame Duck” („politycznego trupa” wciąż pozostającego na stanowisku).

Za: narodowcy.net

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

  1. […] Przedłużany po raz kolejny stan wyjątkowy (obecnie do przyszłorocznych wyborów prezydenckich) jest najbardziej widocznym efektem zmian wprowadzonych po zamachach. Ma on jednak znaczenie głównie psychologiczne, bo już liczba różnego typu zamieszek na przedmieściach dużych miast i poziom bezpieczeństwa raczej się nie zmieniły. […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here