Czy Austria wzmocni Grupę Wyszehradzką? Eksperci: Wiedeń będzie bronić narodowej wizji swojego kraju - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 12 lipca, 2020

Czy Austria wzmocni Grupę Wyszehradzką? Eksperci: Wiedeń będzie bronić narodowej wizji swojego kraju

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Po tegorocznych wyborach w Austrii nastąpił zwrot w prawo. Konserwatywna partia Sebastiana Kurza i prawicowa partia FPÖ Heinza-Christiana Strache otrzymały niemal 60 proc. poparcia. Choć Kurz deklaruje gotowość do współpracy z Unią Europejską, to prawdopodobnie będzie popierał Grupę Wyszehradzką.

Andrzej Kohut w artykule „Czy Grupa Wyszehradzka urośnie po austriackich wyborach?” stawia pytanie o reakcję Brukseli na prawicową koalicję Kurtza z FPŐ Heinza-Christiana Strache, partią, nieakceptowaną przez część elit politycznych Zachodu. Czy w związku z tym nie będą podejmowane działania wymierzone przeciw rządowi w Wiedniu? Przykładem takich inicjatyw może być list z 28 grudnia wystosowany przez byłych dyplomatów, w którym wzywają do bojkotu prezydencji Austrii w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się w połowie przyszłego roku.

Taki rozwój sytuacji może wpłynąć na zbliżenie Austrii i V4, twierdzi A.Kohut. Podobnie uważa francuski politolog Patrick Moreau, który analizując postać Kurza wskazuje, iż ten podąża śladem niektórych przywódców z Europy Środkowej i jawi się jako obrońca narodowej wizji swojego kraju.

To realny scenariusz, co widać po reakcjach europejskiego establishmentu. Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika “Der Spiegel” przed skutkami dołączenia kierowanej przez kanclerza Sebastiana Kurza Austrii do Grupy Wyszehradzkiej. Luksemburski polityk wyraził opinię, że Kurz chce za pomocą Austrii wzmocnić o piąty kraj Grupę Wyszehradzką, przynajmniej jeśli chodzi o politykę migracyjną. Jego zdaniem naiwnością byłoby ignorowanie tendencji do stworzenia kręgu pięciu państw.

Według Kohuta kluczowy wydaje się tu wynik kryzysu koalicyjnego w Niemczech (trwającego od ponad czterech miesięcy) i przyszłości przywództwa w UE. Zatem o ile przyłączenie się Austrii do V4 jest mało prawdopodobne, o tyle państwa te mogą współpracować na forum unijnym, zwłaszcza w kwestiach dotyczących uchodźców i imigracji, bezpieczeństwa, wspólnych granic oraz równoważenia niemieckiej dominacji.

Za: sejm.gov.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,709FaniLubię
18,058ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy