w ,

Czy powstanie muzeum przypominające dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej?

Lublin ma być miastem, w którym powstanie nowa placówka – Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona, ale według „Naszego Dziennika”, pomysł ma mocne poparcie partii rządzącej.

O tym, że placówka powstanie świadczyć mają dotychczasowe deklaracje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Takie palny popiera PiS oraz część posłów opozycji. Nadzieję na utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich deklarował też w mediach Jarosław Kaczyński. Co więcej, prezes PiS zapewniał, że będzie rozmawiał z ministrami o zabezpieczeniu funduszy na utworzenie nie tylko muzeum, ale i jego filii.

Pierwsze kroki już zostały poczynione. Resort kultury prowadzi korespondencję z samorządem wojewódzkim na temat powołania muzeum i utworzenia jego siedziby, ale też władze w Lublinie nie palą się do pomysłu. Być może rozwiązaniem będzie placówka centralna.

Miastem – gospodarzem muzeum będzie najpewniej Lublin. Otwierają się też pewne możliwości co do lokalizacji placówki. Otóż Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ponoć skłonny jest – z myślą o muzeum – sprzedać historyczny budynek Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim w centrum miasta. Transakcja jest jednak wiązana. UMSC chciałby finansowania nowego Centrum Akademickiego, gdzie zostałby przeniesiony Wydział Politologii.

Muzeum Ziem Wschodnich miałoby upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem ich historii w czasie istnienia I Rzeczypospolitej. Placówka miałaby posiadać dwie filie: w Sejnach i Przemyślu.

Za: pch24.pl, źródło: „Nasz Dziennik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Przejazd A2 do granicy z Niemcami i z powrotem to koszt równy winiecie na cały rok w Szwajcarii!

Woodstock: z Pisma Świętego zrobili „podkładki pod nogi” a później je spalili. Złota polska młodzież Jurka Owsiaka.