w ,

„Die Welt”: Bundeswehra nie jest zdolna do działań bojowych

Bundeswehra, która od 2019 roku ma objąć dowództwo nad tworzącą się formacją zadaniową bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force) w rzeczywistości nie jest gotowa do bojowych działań. Tak twierdzi „Die Welt”, który dotarł do wewnętrznego raportu niemieckiego MON.

Jak wynika z dokumentu – z 44 czołgów typu „Leopard 2” przeznaczonych do udziału w nowej formacji, tylko 9 jest sprawnych. Podobnie sprawa wygląda z bojowymi wozami piechoty „Marder” – czytamy w „Die Welt” – tylko trzy z koniecznych 14-tu są gotowe do działań. Ponadto brakuje granatów, noktowizorów pojazdów pomocniczych, a nawet odzieży zimowej.

Pełnomocnik Bundestagu do spraw Bundeswehry Hans-Peter Bartels przyznał w rozmowie z „Die Welt”, że podobna niepokojąca sytuacja występuje we wszystkich formacjach Bundeswehry. Także niemiecka Luftwaffe coraz częściej nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec NATO ze względu na częste awarie sprzętu.

Obecnie Niemcy na obronność wydają około 1.2 proc. PKB, tym samym nie spełniają natowskich zobowiązań przekazywania na ten cel co najmniej 2 proc. PKB. Do 2020 roku budżet niemieckiego MON ma wzrosnąć z 34.3 mld euro do 39.2 mld euro.

Za: TVP.info, IAR, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Prokuratura prowadzi już 643 postępowania wyjaśniające w sprawach związanych z reprywatyzacją gruntów warszawskich!

Holokaust był przedsięwzięciem państwowym Rzeszy Niemieckiej – ważne oświadczenie IPN!