fot. P. Tracz/KPRM
w ,

Dwie bliźniacze fundacje będą wspierać przyjaźń polsko-węgierską

W listopadzie bieżącego roku parlament węgierski przyjął ustawę o powołaniu do życia fundacji im. Wacława Felczaka. Uchwała o powołaniu analogicznej fundacji została wniesiona przez posłów PiS w polskim Sejmie.

Postać profesora stanie się patronem dwóch bliźniaczych fundacji, działających na rzecz dalszego rozwijania dobrych relacji pomiędzy Polską a Węgrami. Początkowo projekt przewidywał powołanie jednej, ponadpaństwowej organizacji, okazało się to jednak rozwiązaniem bardzo skomplikowanym, ze względów prawnych. Stosunki polsko – węgierskie układają się w ostatnim czasie dobrze, co znajduje wyraz między innymi w licznych wzajemnych wizytach. W Polsce kilkakrotnie przebywał już premier Viktor Orban, Budapeszt jest również jednym z najczęstszych miejsc odwiedzanych przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Profesor Wacław Felczak był podczas II wojny światowej szefem organizacji tajnych kurierów, kursujących pomiędzy okupowaną Polską a Węgrami. Później stał się jednym z twórców demokratycznej opozycji na Węgrzech, zainspirował Viktora Orbana do powołania partii Fidesz.

Za: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Krzysztof Bosak: Postulat delegalizacji ONR połączył naczelnego rabina i wiceminister kultury

Nowy jedwabny szlak – dobry biznes czy chiński potop?