w ,

Dziś mija piętnaście lat od zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego nad Donaldem Tuskiem w wyborach prezydenckich!

Druga tura, do której przeszli Lech Kaczyński oraz Donald Tusk, odbyła się w dniu 23 października 2005. Dziś mija piętnaście lat od tamtego zwycięstwa. 

Lech Kaczyński był popierany przez: Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Patriotyczny (Ruch Katolicko-Narodowy i Ruch Odbudowy Polski), Polski Ruch Uwłaszczeniowy, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Polskie Stronnictwo Ludowe, Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej, Liga Polskich Rodzin.

Donald Tusk był popierany przez: Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej, Partia Demokratyczna – demokraci.pl, Socjaldemokracja Polska, Inicjatywa dla Polski

Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, uzyskując poparcie 54,04% wyborców przy frekwencji 50,99%. Po raz pierwszy w historii bezpośrednich wyborów prezydenckich w Polsce zwycięskiemu kandydatowi I tury wyborów nie udało się osiągnąć ostatecznego sukcesu w II turze. Największe poparcie Lech Kaczyński uzyskał w drugiej turze w województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, łódzkim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Wygrał też w 249 powiatach (licząc grodzkie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Naciski nie pomogły! Dekoncentracja mediów będzie!

Krzyż na Giewoncie zdewastowany przez feministki z czarnego protestu!