“Europejska solidarność” znowu daje o sobie znać! Były kanclerz Niemiec obejmie ważne stanowisko w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”

0
2622

Gerhard Schroeder najprawdopodobniej wkrótce obejmie dyrektorskie stanowisko w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”. Dyspozycja powołująca Schroedera na posadę dyrektora miała zostać zawarta w dekrecie premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Były kanclerz Niemiec dotychczas pełnił kierowniczą funkcję w spółce Nord Stream.

O sprawie powołania byłego kanclerza Niemiec na stanowisko dyrektora w państwowym koncernie naftowym „Rosnieft” poinformował „Der Spiegel”. Dyspozycja objęcia przez Schroedera kierowniczego stanowiska miała zostać uwzględniona w dekrecie premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. „Rosnieft” zamierza poszerzyć zarząd z 9 do 11 członków. Tym samym pojawiła się szansa umieszczenia w nim byłego niemieckiego polityka.

Jak podaje „Der Spiegel” Gerhard Schroeder miałby wejść do zarządu i objąć posadę „niezależnego dyrektora”. Zdaniem Alexandra Rahla, niemieckiego politologa i dyrektora Forum Niemiecko-Rosyjskiego, nominacja dla Schroedera jest związana z jego dotychczasowymi osiągnięciami politycznymi i biznesowymi. – Propozycja dla Schroedera wynika z jego rozległych wpływów na Zachodzie i bliskich więzi z Rosją – mówił. Rahl podkreśla, że były niemiecki kanclerz wielokrotnie udowodnił swoją przydatność w interesach i walkę po stronie rosyjskich firm oraz inwestorów.

Z kolei Jewgienij Minczenko, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Ekspertyz Politycznych podkreśla, że Schroeder na przestrzeni lat wyrobił sobie opinię osoby blisko współpracującej z Federacją Rosyjską. – Schroeder ma świetne kontakty z europejskimi elitami i ma reputację człowieka bardzo blisko związanego z Rosją – mówił Minczenko w rozmowie z portalem RBK.

Gerhard Schroeder to były niemiecki polityk reprezentujący Socjaldemokratyczną Partię Niemiec. W latach 1998-2005 pełnił urząd Kanclerza. Wielokrotnie krytykował w przestrzeni publicznej sankcje nakładane na Rosję przez Unię Europejską.

Za: pch24.pl, źródło: biznesalert.pl, Spiegel.de, RBK, Rzeczpospolita

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here