Skoro to, że musimy płacić podatki jest pewne jak śmierć, może warto aby były one na tyle proste i jasne, by nie musiały być indywidualnie interpretowane przez urzędników? Należy zauważyć, że od 2003 roku, tj. od momentu, kiedy w Polsce zaczęły obowiązywać indywidualne interpretacje podatkowe, wydano ich łącznie ponad 335 tys.! Tylko ubiegłym roku fiskus wydał ich ponad 34 tys., a rekordowy był 2015, kiedy spod ręki urzędników wyszło ich aż 37,7 tys.! To dowodzi niejasności i kiepskiej jakości polskiego prawa podatkowego.
Lobby podatkowo-administracyjne w naszym kraju jest niezwykle silne. Dziesiątki tysięcy urzędników (po jednej stronie) oraz księgowych (po drugiej stronie), mają pracę tylko dlatego, że wyliczają, sprawdzają lub optymalizują prawidłową wysokość podatku do zapłaty. Wszystko to jest możliwe, gdyż w Polsce istnieje niezwykle skomplikowany, najeżony wielką ilością różnego rodzaju ulg, progów, wyjątków i zwolnień, system podatkowy.
ZOBACZ: dr Sławomir Mentzen: Wykład o gospodarce, planie Morawieckiego, podatkach, długu publicznym
O niejasności i kiepskiej jakości polskiego prawa podatkowego może świadczyć ilość wydanych przez urzędy i izby skarbowe indywidualnych interpretacji podatkowych na wniosek podatnika. Okazuje się, że od 2003 roku, tj. od momentu, kiedy w Polsce zaczęły one obowiązywać, wydano ich łącznie ponad 335 tys.! W każdym z tych przypadków dla podatnika coś było nie jasne, czegoś do końca nie rozumiał lub nie był pewien czy dany przepis w jego sytuacji będzie miał zastosowanie. W tym kontekście nie powinno nas dziwić, że zgodnie z raportem OECD administracja podatkowa w Polsce na swoje utrzymanie pochłania proporcjonalnie największą część środków pieniężnych zabranych podatnikom spośród wszystkich administracji podatkowych państw należących do UE…
System podatkowy powinien być tak prosty i jasny, by nie musiał być interpretowany przez urzędników. Czy znajdzie się w końcu polityk, który będzie w stanie wdrożyć tę zasadę w życie? Czy ktoś w końcu stanie w opozycji do lobby podatkowo-administracyjnego i zmiecie połowę obowiązujących obecnie podatków, ulg i wyłączeń zastępując je 1-2 daninami o charakterze liniowym?