Za: Facebook.com
w

Francja: jeśli film o Polakach, to tylko mordujących Żydów. Wyświetlali „Idę”, nie pokażą „Azylu”

Oparty na faktach i wyprodukowany z ogromnym rozmachem film „Azyl”, opowiadający o Janie i Antoninie Żabińskich – polskim małżeństwie ratującym Żydów w czasie II Wojny Światowej, nie przypadł do gustu „postępowemu” Zachodowi, zwłaszcza Francji.

– Wszystkie sieci zajmujące się dystrybucją filmów we Francji odmówiły wyświetlenia filmu „Azyl”. Żadna z nich nie chciała przyznać, że jest to decyzja polityczna – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Jego zdaniem cała sprawa pokazuje jak w rzeczywistości wyglądają stosunki polsko-francuskie i jak „karygodne i antypolskie stereotypy” przez lata utrwalano na Zachodzie.

Zdaniem gazety podobnego zdania co Mistewicz są Polacy mieszkający we Francji. – Nie dziwi mnie, że jeśli film pokazuje Polaków w dobrym świetle, to są problemy z jego dystrybucją we Francji i na zachodniej Europie – powiedział Mirosław Woroniecki, szef klubu „GP” w Paryżu. Przypomniał, że tego typu problemów nie było, m.in. w przypadku filmu „Ida” przedstawiającego Polaków jako głównych sprawców Holocaustu.

Dystrybucja filmu natrafia również na pewne problemy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Dzisiaj wielu Francuzów za prawdę uważa popularne na Zachodzie kłamstwo o Polakach mordujących Żydów w trakcie II Wojny Światowej. Jednak to w ich kraju do roku 2006 francuskie koleje domagały się zapłacenia rachunku, jaki wystawiły kolaboracyjnemu rządowi Vichy za przewóz ponad 70 tys. Żydów spod Paryża do niemieckiego obozu Auschwitz.

Za: pch24.pl, źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Przez ostatnie półtora roku w zakresie walki z mafią VAT zrobiono więcej niż przez poprzednie dziesięć lat!

Dług Polski najszybciej w XXI wieku rósł za Millera (2002: +15,5 proc., 2003: +15,6 proc.) i Tuska (2008: +13,6 proc.)