Grupy przestępcze wyłudzające nieruchomości rozbite przez ABW!!! - PrawicowyInternet.pl
piątek, 29 maja, 2020

Grupy przestępcze wyłudzające nieruchomości rozbite przez ABW!!!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

19 i 20 września 2017 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejnych pięć osób podejrzanych o współudział w wyłudzaniu prawa własności nieruchomości na terenie Warszawy i okolic.

Od kwietnia 2017 roku ABW prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące wyłudzeń nieruchomości od osób starszych, chorych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W toku przedmiotowego postępowania podejrzanym Danielowi B., Rafałowi K., Mateuszowi R., Tomaszowi D. i innym przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (art.286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk), przywłaszczenia środków pieniężnych (art. 284 § 1 kk), stosowania przemocy w celu utrudniania korzystania z lokali pokrzywdzonych (art. 191 § 1 a kk), a także obrotu nieruchomościami pochodzącymi z przestępstwa, w celu uniemożliwienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia i zajęcia (art. 299 § 1 i 5 kk).

Jednym z zatrzymanych jest Mateusz R., notariusz uczestniczący w przestępczym procederze. Z materiałów ABW wynika, że Mateusz R. dokonywał czynności notarialnych dotyczących nieruchomości będących przedmiotem przestępstw. Przedstawiono mu zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (art. 231 § 2 kk), oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk), a także obrotu nieruchomościami pochodzącymi z przestępstwa w celu uniemożliwiana stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia i zajęcia (art. 299 § 1 i 5 kk). Wobec w/w podejrzanego na wniosek prokuratora stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Do kolejnych zatrzymań w tej sprawie doszło w dniach 19-20 września 2017 roku. Zatrzymanym przez ABW osobom – Emilii H., Stanisławowi H, Danielowi K. oraz Michałowi K. – prokurator przedstawił zarzuty obrotu nieruchomościami pochodzącymi z przestępstwa w celu uniemożliwiana stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia i zajęcia (art.299 § 1 i 5 kk) oraz oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk).

Z ustaleń ABW wynika, że grupa przestępcza w latach 2013-2016, na terenie Warszawy i okolic, prowadziła działalność polegającą na wyłudzaniu prawa własności nieruchomości od osób starszych, chorych i pozostających w trudnej sytuacji materialnej. W procederze zawierano fikcyjne umowy pożyczek z przywłaszczeniem na zabezpieczenie oraz fikcyjne umowy o tzw. rentę hipoteczną, w wyniku których dochodziło do sprzedaży nieruchomości należących do wytypowanych przez Daniela B. osób. W ramach prowadzonej działalności Daniel B. i Rafał K. zakładali liczne spółki prawa handlowego, które pozwalały przekazywać nieruchomości prawowitych właścicieli osobom trzecim, biorącym udział w przestępstwie.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ABW zatrzymała do tej pory 9 osób, którym postawiono zarzuty oszustwa oraz prania pieniędzy, a także stosowania gróźb karalnych i czynności mających na celu utrudnianie korzystania z lokali prawowitym właścicielom. Cztery zatrzymane osoby trafiły do aresztu, kolejne objęto m.in. dozorem policyjnym oraz zastosowano poręczenie majątkowe w wys. do 20 tys. zł.

Podrabiali dokumenty notarialne

Członkowie rozbitej przez ABW grupy przestępczej są objęci również innym śledztwem ABW. W wyniku działań Agencji w okresie od stycznia do końca sierpnia 2017 r. rozbito drugą zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się wyłudzaniem prawa własności nieruchomości położonych w Warszawie i okolicach. Członkowie grupy posługiwali się podrobionymi pełnomocnictwami notarialnymi, wystawionymi przez właścicieli nieruchomości oraz fikcyjnymi dokumentami tożsamości. Proceder prowadzony był w okresie od 2013 do końca 2016 r.

W ramach swojej działalności członkowie grupy m.in. Rafał K., Daniel B., Wojciech S., Leszek J. uzyskiwali prawo do obrotu nieruchomościami na terenie Warszawy i okolic na podstawie podrobionych pełnomocnictw notarialnych sporządzonych przez notariusza, który od dłuższego czasu nie wykonywał swojego zawodu (jest na emeryturze). Po uzyskaniu wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, na podstawie sfałszowanych dokumentów grupa dokonywała dalszej odsprzedaży nieruchomości kolejnym nabywcom.

Jeden z członków grupy, podejrzany Wojciech S. nabył na podstawie podrobionych pełnomocnictw nieruchomości: w Warszawie, Podkowie Leśnej i Tarczynie oraz chciał przejąć kolejne nieruchomości położone w Konstancinie Jeziornej oraz Warszawie o łącznej szacowanej wartości ponad 25 mln złotych. Mężczyzna posługiwał się także sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

W okresie od stycznia 2017 r. do końca sierpnia 2017 r. zatrzymano 5 osób związanych w/w przestępczym procederem. Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzutu wyłudzenia (oszustwa), przywłaszczenia, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami (akt notarialny kupna – sprzedaży). Czterech podejrzanych trafiło do aresztu. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,187FaniLubię
17,880ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy