IPN i wojewoda chcą usunąć sowieckie wizerunki w Stargardzie. Samorząd stawia opór! - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 2 czerwca, 2020

IPN i wojewoda chcą usunąć sowieckie wizerunki w Stargardzie. Samorząd stawia opór!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Samorządowe władze Stargardu sprzeciwiają się usunięciu z cmentarza wojskowego pomnika sowieckiej propagandy – tablicy sławiącej okupacyjną Armię Czerwoną oraz przywódców ZSRS. Chodzi o płaskorzeźbę przeniesioną z dawnego mauzoleum żołnierzy sowieckich i znajdującą się od 1996 roku na cmentarzu wojskowym. Instytut Pamięci Narodowej po doniesieniach prasy na temat tablicy zwrócił się w sprawie jej usunięcia do urzędu wojewódzkiego.

Z kolei urząd miasta w odpowiedzi na analogiczny apel jednego z mieszkańców odpowiedział, że likwidacja sowieckiej pamiątki nie ma… podstaw prawnych.

Tablica przedstawia czołg T-34, żołnierzy Armii Czerwonej i przelatujące nad nimi samoloty oraz czerwony sztandar wraz z wizerunkami Lenina i Stalina. Urzędnicy miejscy w odpowiedzi na sugestię ze strony wojewody zachodniopomorskiego odnośnie zdjęcia z widoku publicznego pozostałości sowieckiej propagandy napisali:

„Po rozważeniu doszliśmy do wniosku, że nie ma ani podstaw prawnych, ani obowiązku, a również nie ma potrzeby usuwania wizerunków z historycznej bryły, która jest swego rodzaju artystycznym wyrazem minionej epoki. Idąc tokiem rozumowania, że podobizny wszystkich postaci historycznych, które niechlubnie zapisały się w dziejach Polski, powinny zostać usunięte, musielibyśmy usunąć je nie tylko z elementów pomników, ale również ogólnodostępnych książek i opracowań historycznych. Pragnę podkreślić fakt, że mauzoleum nie ma charakteru gloryfikującego Lenina czy Stalina, lecz jedynie jest artystycznym odzwierciedleniem zmagań frontowych i upamiętnieniem żołnierzy armii radzieckiej”.

Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN zapowiedział odwołanie się od decyzji, przywołując ustawę zakazującą propagowanie totalitaryzmów. Podkreśla, że ostateczna decyzja należy do wojewody.

Za: pch24.pl, źródło: rp.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,169FaniLubię
17,896ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy