Janusz Korwin-Mikke: PRZESTAŃCIE ZADŁUŻAĆ NASZE PAŃSTWO!

0
6469

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Wolności odnieśli się do rosnącego zadłużenia naszego kraju.Według wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju polski jawny dług publiczny przekroczył w tym tygodniu 1 bilion złotych!

Prezes Janusz Korwin-Mikke przypomniał swój postulat: Byłem za wprowadzeniem w Polsce zasady, że rząd nie może uchwalać budżetu z deficytem. Gdyby Sejm uchwalił wtedy takie prawo, to zadłużenie każdego narodzonego dziecka wynosiłoby nie – tak jak teraz – około 30 tysięcy złotych, ale co najwyżej jakieś 2 tysiące złotych.

Europoseł wskazał: Wtedy mnie wyśmiewano. Na sali sejmowej wybuchł śmiech, posłowie mówili „jak to”? Mamy sobie wiązać ręce, mamy nie spełniać życzeń naszych wyborców? Taka była reakcja.

Podobne było w wielu innych  krajach, w których próbowano wprowadzić zakaz uchwalania budżetu z deficytem. Kiedy takie prawo chciał wprowadzić rząd Camerona w Wielkiej Brytanii, to 4 miliony osób wyszło na ulice, żeby protestować. Ostatecznie, rząd premiera Camerona po cichu wprowadził ten zapis w zeszłym roku. Z tego wynika, że nawet socjaliści zdali sobie sprawę, do jakich poważnych skutków prowadzi zadłużenie (…) –mówił europoseł Janusz Korwin-Mikke.

Doktor Sławomir Mentzen, członek zarządu Wolności i szef projektu Dobry Rząd, wyjaśnił: Dług publiczny jest szkodliwy dla wzrostu gospodarczego, zwiększa oprocentowanie obligacji oraz inflację. Badania udowadniają, że im wyższy jest dług publiczny, tym gorzej dla gospodarki.

Dodał: Polski rząd uchwalił budżet z wysokim deficytem tylko po to, żeby sfinansować rosnące zasiłki socjalne. Jest to więc sytuacja, w której rząd świadomie szkodzi naszemu wzrostowi gospodarczemu (…).

Z wysokim długiem publicznym łączą się ryzyka, pierwsze z nich dotyczy stóp procentowych. Obecnie mamy w Polsce bardzo  niskie odsetki od długu (…), mamy rekordowo niskie stopy procentowe zarówno od euro, jak i na złotówce, ale z łatwością możemy sobie wyobrazić sytuację, że one drastycznie wzrosną (…) – mówił dr Sławomir Mentzen. –  Skąd rząd weźmie np. 100 miliardów rocznie na obsługę długu publicznego? Takich pieniędzy nie mamy. Sytuacja, w której nasz cały budżet jest uzależniony od tego, że zawsze będzie dobra koniunktura i niskie stopy procentowe, jest proszeniem się o kłopoty.

Szef projektu Dobry Rząd ostrzegał: Co więcej, 30% naszego zadłużenia jest to zadłużenie w walucie euro, w dolarach, frankach szwajcarskich, ostatnio nawet w juanach. Nasz rząd naraża nas w ten sposób na ogromne ryzyko walutowe. Dokładnie to samo ryzyko walutowe, na które narazili się ludzie biorący kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich (…).  

Jesteśmy winni podmiotom zagranicznym ponad 500 miliardów złotych (…). To nie ma nic wspólnego z suwerennością, jeśli rząd polski naraża nas na takie ryzyko – powiedział dr Sławomir Mentzen.- Ten bilion złotych długu, o którym mówimy, to tak naprawdę nic w porównaniu z naszym długiem ukrytym. Dług ukryty z samego zobowiązania emerytalnego wynosi obecnie 3 biliony złotych (…). Cały nasz dług, ukryty i jawny, wynosi 4 biliony złotych.

Doktor Sławomir Mentzen zauważył: Póki co, mamy jeszcze dodatni wzrost gospodarczy. Ta sytuacja powinna zostać wykorzystana do gromadzenia oszczędności na ciężkie czasy, które nas czekają. Tymczasem nasz rząd bezrefleksyjnie dalej się zadłuża i próbuje żyć na koszt przyszłych pokoleń. Jest to sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna. Osoby, które do tego doprowadzą, będą w przyszłości wpisane na listę hańby (…).

Za: partiakorwin.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here