Jednym z największych pracodawców w Polsce jest… ZUS! Zatrudnia 46,5 tys. urzędników. Ich pensje pochłaniają rocznie 2 mld 563 mln zł!

2
7956

Roczne koszty utrzymania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekraczają 4 mld 211 mln zł – wynika z opublikowanego na stronach tego państwowego ubezpieczyciela “Sprawozdania z działalności za 2014 rok”. Aż 64 proc. tej kwoty stanowią koszty przeznaczane na wynagrodzenia, ubezpieczenia i inne świadczenia dla pracowników (2 mld 563 mln zł). Wcale nie powinno nas to jednak dziwić. ZUS to jeden z największych pracodawców w Polsce. Zatrudnia łącznie 46,5 tys. urzędników.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w corocznym “Sprawozdaniu z działalności ZUS” – na koniec 2014 roku nasz państwowy ubezpieczyciel posiadał centralę składającą się z 31 komórek organizacyjnych. Ponadto funkcjonowało 325 jednostek ZUS o charakterze terenowym (43 oddziały, 70 biur oraz 212 inspektoratów). We wspomnianych jednostkach organizacyjnych pracowało łącznie 46.491 osób. To powoduje, że ZUS jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Całkowita kwota składek i podatków jaka jest przeznaczana na wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne oraz inne świadczenia na rzecz pracowników w 2014 roku przekroczyła 2 mld 563 mln zł. Jeśli by wyliczyć średnią per capita, to wyjdzie nam, że roczny koszt utrzymania jednego, statystycznego urzędnika ZUS wynosi 55,1 tys. zł. W skali miesiąca to blisko 4,6 tys. zł.

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w latach 2007 – 2014 na nagrody dla urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaliśmy łącznie astronomiczną kwotę 1 mld 638 mln zł! Przeciętny pracownik etatowy ZUS-u mógł w tym czasie otrzymać nawet 34 tys. zł ponad to, co dostawał co miesiąc jako wynagrodzenie zasadnicze. – “W ZUS wykonuje się wiele niepotrzebnych rzeczy i do ich wykonywania zatrudnia się niestety całą armię urzędników. I później niepotrzebnie daje się im nagrody. Niestety, winny jest temu system emerytalny w Polsce” – ocenił swego czasu fakt przyznawania urzędnikom ZUS astronomicznych nagród Robert Gwiazdowski (Centrum im. Adama Smitha).

Niestety, widząc powyższe kwoty oraz ogólną liczbę zatrudnionych urzędników, trudno się z tą opinią nie zgodzić…

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

2 COMMENTS

  1. 46,5 tysiąca daje jednego urzędnika na około 828 mieszkańców (lub mniej po fali emigracji na zachód) co oznacza, każdy powinien mieć swojego osobistego urzędnika, przy około 230 dniach roboczych w roku mógłby on/ona mógłby w ciągu roku poświęcić 3,5 godziny na każdego obywatela wliczająć dzieci i starców a także osoby nie ubezpieczone w ZUS. To wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić każdego obywatela w domu. Nie oszukujmy się, ZUS to przechowalnia dla licznych rodzin licznych królików, a zapierdalają tylko ci z poza układu.

  2. to wychodzi na to że na jednego pracownika wydają około 55 tyś. zł nosz ku*wa ja rozumiem ubezpieczenia, składki zdrowotne itp. ale to będzie maks 5 tyś. czemu oni za tak beznadziejnie nudną i łatwą robotę dostają tyle hajsu przecież pracują dla państwa dla nas dla ludzi więc ich wynagrodzenia powinny być adekwatne do pracy jaką wykonują a nie sądzę by zasługiwali na kwoty około 40 tyś. tym bardziej że nakradną jeszcze więcej i bezproblemowo potrafią się wymigiwać od obowiązków tak jak na przykładzie pani z Ostrołęki z działu kar w ZUS która miała warsztat samochodowy syna zarejestrowany na siebie a synalek okradał ludzi i do tej pory nic mu nikt nie zrobił a ludzie pozostali z niczym

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here