w

Jednym z największych pracodawców w Polsce jest… ZUS! Zatrudnia 46,5 tys. urzędników. Ich pensje pochłaniają rocznie 2 mld 563 mln zł!

Roczne koszty utrzymania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekraczają 4 mld 211 mln zł – wynika z opublikowanego na stronach tego państwowego ubezpieczyciela „Sprawozdania z działalności za 2014 rok”. Aż 64 proc. tej kwoty stanowią koszty przeznaczane na wynagrodzenia, ubezpieczenia i inne świadczenia dla pracowników (2 mld 563 mln zł). Wcale nie powinno nas to jednak dziwić. ZUS to jeden z największych pracodawców w Polsce. Zatrudnia łącznie 46,5 tys. urzędników.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w corocznym „Sprawozdaniu z działalności ZUS” – na koniec 2014 roku nasz państwowy ubezpieczyciel posiadał centralę składającą się z 31 komórek organizacyjnych. Ponadto funkcjonowało 325 jednostek ZUS o charakterze terenowym (43 oddziały, 70 biur oraz 212 inspektoratów). We wspomnianych jednostkach organizacyjnych pracowało łącznie 46.491 osób. To powoduje, że ZUS jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Całkowita kwota składek i podatków jaka jest przeznaczana na wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne oraz inne świadczenia na rzecz pracowników w 2014 roku przekroczyła 2 mld 563 mln zł. Jeśli by wyliczyć średnią per capita, to wyjdzie nam, że roczny koszt utrzymania jednego, statystycznego urzędnika ZUS wynosi 55,1 tys. zł. W skali miesiąca to blisko 4,6 tys. zł.

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w latach 2007 – 2014 na nagrody dla urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaliśmy łącznie astronomiczną kwotę 1 mld 638 mln zł! Przeciętny pracownik etatowy ZUS-u mógł w tym czasie otrzymać nawet 34 tys. zł ponad to, co dostawał co miesiąc jako wynagrodzenie zasadnicze. – „W ZUS wykonuje się wiele niepotrzebnych rzeczy i do ich wykonywania zatrudnia się niestety całą armię urzędników. I później niepotrzebnie daje się im nagrody. Niestety, winny jest temu system emerytalny w Polsce” – ocenił swego czasu fakt przyznawania urzędnikom ZUS astronomicznych nagród Robert Gwiazdowski (Centrum im. Adama Smitha).

Niestety, widząc powyższe kwoty oraz ogólną liczbę zatrudnionych urzędników, trudno się z tą opinią nie zgodzić…

Za: niewygodne.info.pl

https://www.youtube.com/watch?v=JT4C_3gwtmY

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Grzegorz Braun: Wielka Brytania od wieków szczuje Ukraińców przeciwko Polsce!

Wojciech Cejrowski o PiS, kościele i wyborach w USA