Koncert w rocznicę śmierci „Inki” jest konfliktogenny – takie tezy tylko w „Wyborczej” - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 31 maja, 2020

Koncert w rocznicę śmierci „Inki” jest konfliktogenny – takie tezy tylko w „Wyborczej”

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Chociaż ciężko w to uwierzyć, to nawet koncert w 70. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” nie podoba się funkcjonariuszom medialnym z ulicy Czerskiej i Białorusinom z Podlasia. – Takie wydarzenia w naszej gminie są konfliktogenne – powiedział liberalnemu medium wójt Narewki Mikołaj Pawilcz.

Koncert „In memoriam et gloria” w przededniu pogrzebu bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej odbędzie się w podlaskiej Narewce. Finansuje go Ministerstwo Obrony Narodowej. Poprzedzi go Msza Święta z asystą wojskową, a na uroczystość może przybyć nawet premier RP.

ZOBACZ PILNIE: Plan uroczystości pogrzebowych śp. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”

„Gazecie Wyborczej” nie podoba się jednak upamiętnianie „Inki”. Niegdyś antypolskie ostrze medium kierowało przeciwko kapitanowi Romualdowi Rajsowi „Buremu” i majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”, oskarżanymi przez podlaskich Białorusinów o zbrodnie (ZOBACZ WIĘCEJ). Teraz dziennik oraz przedstawiciele mniejszości idą dalej, kontestując ideę upamiętniania zamordowanej przez stalinistów dziewczyny, która udzielała pomocy nie tylko żołnierzom AK, ale również ich przeciwnikom.

„W Narewce wielu mieszkańców narodowości białoruskiej i prawosławnego wyznania ma żywo w pamięci zbrodnicze działania, jakich dokonali także na tych terenach podkomendni mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Z nimi kojarzą też urodzoną w okolicach Narewki, we wsi Guszczewina, Inkę – Danutę Siedzikównę. W Narewce chodziła do szkoły powszechnej” – pisze na bialystok.wyborcza.pl Maciej Chołodowski w tekście o skandalicznym tytule: „Trudna pamięć o Ince. Prawicowe uroczystości czy budowanie konfliktu w Narewce?”.

Autor „GW” powołując się na stary tekst tegoż medium zauważa, że żołnierze „Łupaszki” wykonali wyrok śmierci na komunistach z PPR i sowieckim konfidencie. Na osobach umacniających w Polsce stalinizm. Nie jest to jednak problem, ani motywacja do refleksji nie tylko nad postawami politycznymi Polaków, ale i Białorusinów.

W tekście rażą też dysproporcje w cytowaniu zwolenników i przeciwników koncertu.

„Inka, jak i inni żołnierze wyklęci, dla jednych w Narewce są bohaterami, dla innych nie. Uważam, że szkodliwe jest w tym wypadku budowanie konfliktu. Takie wydarzenie może u nas niestety temu służyć” – powiedział „GW” Mikołaj Pawilicz, wójt Narewki od 1987 roku.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jako niekonstruktywną uznał z kolei Tomasz Sulima, białoruski publicysta.

Skoro „Gazecie Wyborczej” nie podoba się koncert w rocznicę śmierci „Inki”, to jakie uroczystości ukontentują medium? Państwowe celebrowanie 1 maja, 22 lipca, 12 października?

Za: pch24.pl, źródło: wyborcza.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,181FaniLubię
17,886ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy