w ,

KORUPCJA POLITYCZNA! Tak chcą wygrać? 300 zł za głos na Rafała Trzaskowskiego…

300 złotych premii za głos na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich zaproponował swoim pracownikom szef jednej z dużych wielkopolskich firm. Przed wrzuceniem karty do urny trzeba zrobić jej zdjęcie. Pieniądze mają być wypłacone wraz z najbliższym wynagrodzeniem.

Jak mówią pracownicy, szef firmy ma jeden cel – Andrzej Duda ma przegrać wybory. Część z nich jest zadowolona z oferty.

“Nie byłem przymuszony, żebym zmienił swoją kandydaturę, jestem przy niej, a dodatkowo jeszcze coś tam może wpadnie” – mówi jeden z zatrudnionych w zakładzie mężczyzn.

“Skreślę tego Trzaskowskiego, zrobię zdjęcie, a następnie skreślę Dudę i głos nie będzie ważny” – dodaje inny.

Nasi rozmówcy chcą pozostać anonimowi. Kupowanie głosów, ale i sprzedawanie ich jest wątpliwe prawnie.

“Jeśli uprawniony do głosowania przyjmie jakąś korzyść, np. korzyść majątkową za to, że uległ presji i oddał swój głos w sposób niezgodny z własnym przekonaniem, to w takiej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem przekupstwa wyborczego” – tłumaczy adwokat i radca prawny dr Rafał Wrzecionek.

“Takie zachowania są niedopuszczalne. Po pierwsze dlatego, że to komitety wyborcze prowadzą kampanię wyborczą. Po drugie dlatego, że mamy tu do czynienia z perfidnym zachowaniem. Wykorzystywany jest stosunek zależności służbowej, aby wpłynąć na preferencje polityczne” – komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości i doktor nauk prawnych Bartłomiej Wróblewski.

Za takie przestępstwa grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

Firma swoją główną siedzibę ma w Chociczy w powiecie średzkim. W jedenastu dużych magazynach budowlanych na terenie Wielkopolski zatrudnia łącznie kilkaset osób. Władze powiatu są oburzone działaniem przedsiębiorcy.

“To bardzo naganne postępowanie. Nie powinno się wywierać [… nacisku] na pracownika. Żyjemy w wolnym państwie i decyzje powinniśmy podejmować bez żadnej presji” – mówi wicestarosta powiatu średzkiego Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka.

Zarząd firmy nie chciał komentować sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Solidarność Walcząca do młodych wyborców Konfederacji: Zatrzymajcie odradzanie się komunizmu w nowej formie!

Czciciele demokracji żądają unieważnienia demokratycznych wyborów
!