Za: niewygodne.info.pl
w ,

Kwota wolna dla 80 proc. Polaków to wciąż tylko 3091 zł. Kwota wolna dla wszystkich w UK to już 11850 funtów!

Rząd podnosi kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł. Super sprawa. Diabeł ukryty jest jednak w szczegółach. Jeśli bowiem dany podatki w ciągu roku zarobi zawrotną kwotę 11 tys. zł, to nadal obowiązywać będzie go kwota wolna w wysokości 3091 zł. Efekt tego jest taki, że ten waloryzowany po raz ostatni 11 lat temu próg obowiązuje zdecydowaną większość społeczeństwa. Tymczasem na Wyspach Brytyjskich kwota wolna od podatku od kwietnia urasta po raz kolejny. Tym razem do poziomu 11850 funtów. To równowartość ok. 56,2 tys. zł!

Kwota wolna od podatku dla zdecydowanej większości społeczeństwa po raz ostatni była waloryzowana w 2007 roku. Od tego czasu nie uległa ona zmianie i dla osób, które w ciągu roku zarabiają ponad 11 tys. zł, nadal wynosi 3091 zł. Efekt tego jest taki, że niektóre państwa afrykańskie, uznawane za tzw. trzeci świat, mają obecnie dla swoich obywateli kwoty wolne od PIT wyższe niż równowartość kwoty wolnej jaka obowiązuje dla około 80 proc. Polaków.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na zachodzie Europy. W zdecydowanej większości przypadków (gdzie instytucja kwoty wolnej obowiązuje) pułapy dochodów od których zaczyna się płacić PIT są o wiele wyższe od równowartości kwoty 3091 zł. Warto zauważyć, że na Wyspach Brytyjskich kwota wolna urośnie niebawem po raz kolejny (jest tam waloryzowana niemal co roku) i od 1 kwietnia będzie ona wynosić 11850 funtów (czyli równowartość ok. 56,2 tys. zł).

W tym kontekście należy podkreślić, że w Polsce po osiągnięciu progu zarobków rocznych na poziomie 85528 zł (czyli nie aż tak wiele wyższego od równowartości 56,2 tys. zł) kwota wolna zaczyna się zmniejszać, a po przekroczeniu pułapu dochodowego w wysokości 127 tys. zł – zmniejsza się do 0.

Oczywiście w polskim porządku prawnym są pewne wyłomy od powyższych zasad dotyczących kwoty wolnej. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tzw. dieta parlamentarna (która wraz z parlamentarnym uposażeniem jest wypłacana posłom i senatorom co miesiąc i aktualnie wynosi 2473,08 zł brutto) jest zwolniona z podatku PIT do wysokości 2280 zł miesięcznie, co w skali roku daje nam kwotę w wysokości 27360 zł! Jak widać, gdy się chce to można uchwalić kwotę wolną na cywilizowanym poziomie. Szkoda, że dotyczy ona tylko tak wąskiej grupy społecznej, jaką są posłowie i senatorowie…

Za: niewygodne.info.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Antoni Macierewicz: Polska ma obowiązek bronić prawdy o historii naszego państwa i narodu

„OSTATNIA DROGA” Unikatowy materiał: MIEJSCE MORDU BOHATERÓW: PILECKIEGO, ŁUPASZKI, CIEPLIŃSKIEGO