Liczba polskich emigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii już zaczęła się kurczyć! Polacy wracają!

1
25386

Brytyjczycy zaczynają rozumieć, jak wiele na tym stracą. Za późno – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Jak pisze “Rz”, rok temu Michael Gove, lider kampanii na rzecz brexitu, miał usta pełne haseł o potrzebie powstrzymania imigracji. Teraz zmienił zdanie. – Po wyjściu z Unii nie możemy odciąć naszej gospodarki od potrzebnych jej pracowników – oświadczył. To jednak już się dzieje. I to na wielu frontach. W czwartek alarm podnieśli brytyjscy producenci owoców. Po raz pierwszy u progu sezonu zbiorów nie stawiła się połowa pracowników z Europy Wschodniej.

Wcześniej szpitale ostrzegły, że liczba pielęgniarek z Polski i innych państw naszego regionu ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii spadła o 90 proc. – Pracowników z Polski zaczyna brakować w budownictwie, przemyśle, usługach – mówi “Rzeczpospolitej” Jonatahan Portes, profesor ekonomii na King’s College w Londynie.

Uniwersytet w Oksfordzie opublikował w tym tygodniu raport, który pokazuje gwałtowny spadek liczby Polaków występujących o narodowy numer ubezpieczeniowy (NIN), warunek podjęcia pracy. O ile w I kwartale ub. r. było ich 40 tys., o tyle w I kwartale br. już tylko 26 tys., najmniej od kiedy nasz kraj wstąpił do Unii.

– Trzeba założyć, że równocześnie znacznie wzrosła liczba Polaków wyjeżdżających ze Zjednoczonego Królestwa, choć nie mamy tu jeszcze dokładnych danych. A to oznacza, że liczba polskich emigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii już zaczęła się kurczyć – mówi “Rz” Robert McNeil, rzecznik Instytutu Migracji Uniwersytetu w Oksfordzie.

Za: solidarnosc.org.pl

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

  1. Gdzie moge znaleźć wlasnorecznie takie sprawozdania bo jestem ciekaw. To nie jest negatywny komentarz. Jeżeli udistepniasz takie rzeczy pewnie masz źródło daj z niego Skorzystać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here