w ,

Macron uderza: Polacy nie powinni zabierać głosu w sprawie UE

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel” prezydent Francji, Emmanuel Macron, opowiedział o swoim pomyśle na reformę Unii Europejskiej, a także zarzucił Polsce, że ta… oddala się od Europy.

Prezydent Francji zadeklarował, iż chciałby „otworzyć nowy rozdział w Europie” i „odnowić europejskie marzenie”. W opinii głowy francuskiego państwa na Europę składają się takie wartości, jak „suwerenność, jedność, demokracja” a ich przestrzeganie to warunek, by na kontynencie panowały trwały pokój, dobrobyt i wolność.

ZOBACZ: Sukces Macrona sukcesem islamu. „To oczywisty znak dla francuskich muzułmanów”

– Myślę, że naszym celem powinno być stworzenie przestrzeni, która nas chroni i pomaga nam zaistnieć w tym świecie. Europejska wspólnota interesów jest jedyna w swoim rodzaju: łączy demokrację z gospodarką rynkową, indywidualne swobody ze sprawiedliwością społeczną – ocenił prezydent Francji. W jego opinii jest kilka płaszczyzn, na których Europa może podjąć wspólne działania. Są to: polityka energetyczna, walka z terroryzmem, migracje czy cyfryzacja.

Niemieccy dziennikarze wyrazili wątpliwość, czy w projekt Unii Europejskiej będzie można zaangażować jeszcze kraje Europy Wschodniej. Prezydent Macron ocenił, że tak i powołał się na przykład Bułgarii. – Tam ludzie mają ochotę na Europę – zauważył. – Jestem przekonany, że istnieje dążenie do Europy – dodał.

Francuski polityk oczywiście nawiązał w wywiadzie do przykładu Polski. Europejczykom zarzucił „defetyzm”, bo pozwalają, by na temat Unii Europejskiej wypowiadali się „przede wszystkim ci, którzy nienawidzą Europy i chcą z niej zrezygnować”.

W tej ostatniej grupie Macron widzi oczywiście Polaków. – Uczestniczyłem często w groteskowych spotkaniach, gdzie mówiono, że nie należy organizować szczytu tylko z udziałem krajów strefy euro, gdyż mogłoby to zostać uznane za szorstkie potraktowanie Brytyjczyków czy Polaków. I gdzie budzimy się pięć lat później? Brytyjczycy chcą wystąpić (z UE), a Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy. To pokazuje, że im bardziej wstydliwie podchodzimy do europejskich ambicji, tym mniej możemy osiągnąć – stwierdził.

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

Co myślisz?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Zwolennicy rzeźników z UPA na ulicach ukraińskich miast. Bendera bohaterem naszych sąsiadów

DO CZEGO DOPROWADZIŁY ZANIEDBANIA PO/PSL ws. PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ? „Finał działań UE jest taki, że zginęło nam 3,5 tys. ha i gatunki, które tam występowały”