w ,

Marek Jakubiak: znamy przykłady Żydów, którzy denuncjowali swoich współbraci za pieniądze! [WIDEO]

– Mieliśmy w Warszawie przykłady zorganizowanej przestępczości szmalcowniczej, po jednej i po drugiej stronie byli Żydzi – mówił w „Salonie politycznym Trójki” poseł Kukiz’15.

W sobotę, na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: „Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia”.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza premier powiedział m.in.: „Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”.

W Izraelu odebrano wypowiedź Mateusza Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi, co wywołało ostrą reakcję.

Marek Jakubiak powiedział w radiowej Trójce, że nie było intencją Polski „powracanie do tych tematów”. – My do nich wracamy, gdyż zostaliśmy sprowokowani przez Izrael –dodał.

Bronił przy tym wypowiedzi premiera i zwracał uwagę, że to nie nasz kraj „pisze historię od nowa”, tylko że do tej pory Polska nie „brała udziały w pisaniu historii”.

– Prawda historyczna jest jedna, proszę przyjechać do Polski, nie będziemy ograniczać ekshumacji, dostępu do dokumentów, badajmy wszystko – powiedział poseł Kukiz’15. – Powinniśmy rozmawiać nawet o takich szczegółach jak to, kto dawał nam pieniądze na ratowanie Żydów. Żydzi mówią, że to oni nam je dawali, a z mojej wiedzy wynika, że pożyczaliśmy pieniądze od USA, żeby Żydom pomagać – dodał.

Gość radiowej Trójki podkreślił także, że popiera pomysł, by przeprowadzić do końca ekshumację w Jedwabnem.

Za: PolskieRadio.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Znaczny deficyt pracowników w branży budowlanej, transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej, przetwórczej oraz w opiece zdrowotnej.

SOVA – Przysięga NZW / „Leśni” ballada (Official Video)