Marek Jan Chodakiewicz: "Silne Międzymorze to bezpieczeństwo tej części świata!" - PrawicowyInternet.pl
sobota, 11 lipca, 2020

Marek Jan Chodakiewicz: “Silne Międzymorze to bezpieczeństwo tej części świata!”

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Stabilna Polska, silne Intermarium oznaczają bezpieczeństwo tej części świata i oznaczają, że Stany Zjednoczone mogą się zająć czymś innym, na przykład Morzem Południowochińskim – powiedział tuż przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce konsultant treści warszawskiego orędzia Donalda Trumpa.

– Udało nam się wylansować Międzymorze – Intermarium. Podrzucamy pomysły prezydentowi oraz członkom jego rządu cały czas. Ale zupełnie nie mamy pojęcia, w jaki sposób dzieje się to, że prezydent wybierze taki pomysł, a nie inny. W Białym Domu, jak zawsze w każdej biurokracji, w każdym środowisku, są współzawodniczące ze sobą grupy, które się zderzają. Akurat tak się udało, że prezydentowi spodobała się nie tylko podróż do Polski, ale również spodobała się idea Międzymorza – powiedział w wieczornym programie „Minęła Dwudziesta” profesor Marek Jan Chodakiewicz z waszyngtońskiego Institute of World Politics.

– On oczywiście podchodzi do tego pragmatycznie. Zależy mu przede wszystkim na sprawach gospodarczych, energetycznych. Nie widzi tego w sposób wielki, strategiczny, polityczny, militarny – dodał amerykański naukowiec polskiego pochodzenia. Konsultował on treść przemówienia, które wygłosić ma w Warszawie amerykański prezydent, jednak uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, co będzie treścią orędzia.

– Wszystko, co robi prezydent Trump, ma być w interesie Stanów Zjednoczonych. W tym momencie jest w kraju, w Stanach sytuacja taka, że lewica okrzykuje prezydenta Trumpa agentem Kremla. Więc, symbolicznie, cóż można zrobić lepszego jak przyjechać do Polski i pokazać, że się wspiera Polaków, którzy tutaj nie chcą dominacji rosyjskiej? – mówił prof. Chodakiewicz w studiu TVP Info.

– Stabilna Polska, silne Intermarium oznaczają bezpieczeństwo tej części świata i oznaczają, że Stany Zjednoczone mogą się zająć czymś innym, na przykład Morzem Południowochińskim – mówił gość audycji Michała Rachonia.

– Jest wielkim zagrożeniem jeśli Niemcy zaczynają prowadzić samodzielną politykę. Różne rzeczy trzeba robić, żeby to się nie stało. Przede wszystkim trzeba zapewnić obecność amerykańską w Niemczech. Żadnych baz z Niemiec nie należy ruszać, niech Niemcy wiedzą, że są na kolanach – podkreślał.

W przekonaniu prof. Chodakiewicza, niemieckie dążenia do utworzenia armii europejskiej, o ile doszłyby do skutku, oznaczałyby „przewrócenie” NATO. – Pakt północnoatlantycki w Europie Zachodniej jest coraz mniej popularny. Jeżeli Stany Zjednoczone izolacjonistycznie wycofają się z Europy, Polskę i Międzymorze czeka klęska – przekonywał.

Czy to realny scenariusz na najbliższe lata?

– Myślę, że jeszcze nie. Merkel może sobie straszyć, ale Niemcy nie mogą sobie poradzić wciąż z przeszłością, są sparaliżowane tym ogromem zbrodni, które popełniły w czasie II wojny światowej, a co najważniejsze, są sparaliżowane tym, że dostały w pysk od Sowietów i od Amerykanów. Trauma niemiecka wciąż trwa. Być może potrwa to jeszcze przez pokolenie. Ale być może Niemcy zaczną się budzić. Już teraz młodzi ludzie w Niemczech nie chcą rozmawiać o Holokauście. „Po co ciągle się o tym mówi?”. A to w Niemczech właśnie trzeba na ten temat mówić, i tu jest wielka rola Polski, że przypomina, że to nie byli „polscy naziści”, tylko właśnie Niemcy – wskazywał historyk.

Za: pch24.pl, źródło: TVP Info

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,716FaniLubię
18,064ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy