Minister Sprawiedliwości: Czas najwyższej kasty dobiega końca! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 13 lipca, 2020

Minister Sprawiedliwości: Czas najwyższej kasty dobiega końca!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

– Przywracamy uczciwość i służbę w sądownictwie. Stawiamy na ogromną większość uczciwych i rzetelnych sędziów. Będą mieli godną reprezentację w Krajowej Radzie Sądownictwa. Czas najwyższej kasty dobiega końca – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny na konferencji prasowej odniósł się do poniedziałkowego spotkania Krajowej Rady Sądownictwa z przedstawicielami zgromadzeń sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych, na którym bezzasadnie atakowano planowane zmiany w ustawie o KRS.

Milczenie o korupcji

Minister wyraził ubolewanie, że to szerokie gremium sędziów nie wykorzystało okazji, aby zabrać głos w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej, która miała miejsce w krakowskim Sądzie Apelacyjnym.

– To bardzo smutne, że reprezentanci środowiska sędziowskiego nabierają wody w usta, kiedy pojawiają się afery kompromitujące całe środowisko, w tym wielu rzetelnych sędziów, którzy są ochlapywani błotem na skutek nieuczciwej działalności przedstawicieli trzeciej władzy – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania w siedzibie KRS, jak zauważył minister, udawali, że tych problemów nie ma. Nie potraktowali poważnie informacji o zdarzeniach, które podważają zaufanie do polskiego sądownictwa i nie potępili procederów korupcyjnych.

– Takie sprawy nie po raz pierwszy uchodzą uwadze ważnych gremiów reprezentujących środowiska sędziowskie. Czas to zmienić – mówił minister.

Konieczne zmiany

Jak wyjaśniał, między innymi właśnie wobec braku reakcji środowiska sędziowskiego na patologie, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się przeprowadzić gruntowne zmiany w polskim sądownictwie. Wprowadzają ona europejskie standardy dotyczące powoływania i awansowania sędziów.

– To, co proponujemy jest odpowiedzią na społeczne oczekiwanie reformy trzeciej władzy, która powinna łączyć się z podniesieniem standardów etycznych i moralnych w środowisku sędziowskim – powiedział Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny chce stać nie tylko na straży interesu obywateli, którzy mają prawo oczekiwać sprawiedliwych sądów, ale również działać na rzecz większości uczciwych i rzetelnych sędziów, niezwiązanych ze „spółdzielnią sędziowską”, decydującą dzisiaj o awansach i karierze w sądownictwie. Stąd, jak zaznaczył minister, wynika propozycja, aby sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa powoływani byli przez Sejm, a nie jak obecnie przez korporację sędziowską. Proponowane rozwiązania są standardem w krajach Europy Zachodniej.

Europejskie standardy

– Jeśli dzisiaj ktoś krytykuje propozycje przedłożone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jako niecywilizowane, autorytarne, totalitarne, dopuszcza się wyjątkowej manipulacji, by nie rzec kłamstwa, ponieważ całkowicie abstrahuje od rozwiązań obowiązujących w krajach o ugruntowanej demokracji, gwarantujących wysoki poziom etyczny i sprawne sądownictwo – zauważył Zbigniew Ziobro.

(Informacja o powoływaniu sędziów w wybranych państwach Unii Europejskiej – na podstawie opracowania Biura Analiz Sejmowych)

– Czy Austria, Dania, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Szwecja to państwa totalitarne? Czy to  kraje, w których nie ma niezawisłych sądów? Czy sądownictwo stoi tam na niższym poziomie niż w Polsce? – pytał retorycznie minister.

I zapewnił:

– Będziemy dbać o dobry wizerunek i standardy polskiego sądownictwa, by w sposób skuteczny i sprawny rozstrzygało sprawy Polaków i cieszyło się znacznie wyższym zaufaniem, niż ma to miejsce teraz.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,522FaniLubię
18,041ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy