Na Węgrzech ilość fake'ów natychmiast spadła po wprowadzeniu dotkliwych kar finansowych. Może czas wziąć przykład? - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

Na Węgrzech ilość fake’ów natychmiast spadła po wprowadzeniu dotkliwych kar finansowych. Może czas wziąć przykład?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Ostatni wysyp fake’ów, jaki dotknął media głównego nurtu, pokazuje potrzebę wprowadzenia rozwiązania systemowego, które skutecznie ostudzi gorące głowy redaktorów publikujących zmanipulowane lub czasem najzwyczajniej w świecie fake’owe wiadomości. Kilka lat temu Węgry, tak jak dziś Polska, borykały się z dużą ilością fake’owych newsów generowanych przez media głównego nurtu. Po wprowadzeniu ustawy umożliwiającej nakładanie dotkliwych kar finansowych na wydawców medialnych, ilość fake’ów natychmiast spadła. Może czas wziąć przykład?

W 2010 roku rządząca na Węgrzech partia Fidesz Viktora Orbana uchwaliła nową ustawę medialną, która weszła w życie z początkiem 2011 roku. Ustawa powołała posiadającą szerokie uprawnienia, wybieraną przez parlament Radę ds. Mediów. Jednym z jej uprawnień jest możliwość nakładania wysokich kar finansowych na media publikujące fałszywe, acz mające znaczenie polityczne, informacje. Kary mogą wynieść do 200 mln forintów (równowartość ok. 700 tys. euro w 2011 roku) w przypadku telewizji i rozgłośni radiowych oraz do 25 mln forintów (ok. 89 tys. euro) w przypadku dzienników lub serwisów internetowych.

Kto wie – może taka ustawa potrzebna byłaby dziś w Polsce? Ostatnie wydarzenia pokazują, że właściciele polskojęzycznych telewizji, stacji radiowych, gazet czy portali internetowych nie przejmują się wcale tym, iż ich media publikują niesprawdzone, zmanipulowane lub czasem fake’owe wiadomości.

Dotkliwe kary finansowe mogłyby to zmienić. Aby nikt (np. Komisja Europejska) się nie czepiał w kwestiach praworządności, o tym czy coś jest fałszywą, acz mającą znaczenie polityczne, informacją miałby decydować niezawisły sąd (ustalenie stanu faktycznego). Jeśli potwierdziłby przypuszczenia, że dany news jest fejkiem, to następnie specjalnie utworzona rada mogła by przywalać kary finansowe. I tak za publikację sugerującą, że biedna wiewiórka poniosła śmierć z uwagi na Lex Szyszko (news ten dotarł do milionów odbiorców w Polsce), należałaby się kara w wysokości np. 250 tys. zł. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że ilość fake’ów natychmiast by spadła.

Za: niewygodne.info.pl

A tutaj kilka przykładów #FakeNews:

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,139FaniLubię
17,903ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy