Niemcy: chrześcijanie boją się chodzić do kościoła. Czują strach przed atakiem terrorystycznym

1
12221

Islamiści skutecznie zastraszyli niemieckich chrześcijan. Wśród regularnych uczestników nabożeństw coraz większych jest odsetek osób bojących się pójść do kościoła w obawie przed atakiem terrorystycznym.

27,5 proc. regularnych uczestników nabożeństw Kościoła katolickiego i wspólnot protestanckich deklaruje, że w najbliższym okresie wolałoby unikać kościołów, w obawie przed atakiem islamistów. Tak wynika z reprezentatywnego sondażu przeprowadzonego przez instytut badań opinii publicznej INSA-Consulere z siedzibą w Erfurcie.

Spośród wszystkich przebadanych, niezależnie od częstotliwości udziału w nabożeństwach, 18 proc. deklaruje chęć omijania budynków kościelnych szerokim łukiem, nie chcąc narażać się na napaść. 57 proc. nie widzi z kolei powodu dla takiego zachowania.

Zamachu terrorystycznego w kościele nieco bardziej obawiają się kobiety (19,7 proc.) niż mężczyźni (17 proc.). Rolę odgrywa też wiek; im starszy respondent, tym większy jego strach przed atakiem. Dodatkowo terroryzmu w kościołach bardziej obawiają się mieszkańcy silniej zlaicyzowanych Niemiec Wschodnich (21 proc.), niż Zachodnich (17, 7 proc.).

Instytut pytał też o ocenę muzułmańskiego podejścia do ataków. 61 proc. ankietowanych uznało, że reakcja wyznawców Allaha na terroryzm jest zdecydowanie zbyt zachowawcza. Jedynie 16 proc. uważa, że wyraźne odcięcie się nie jest potrzebne. Takiej deklaracji w większej mierze domagają się mężczyźni (66 proc.) niż kobiety (56 proc.).

Według ewangelickiej agencji informacyjnej „idea”, która zleciła badanie, wpływ na obawy wśród niemieckich chrześcijan ma nie tylko ostatni krwawy atak na księdza we francuskim Rouen. Kilka dni temu wyjątkowo poczytna bulwarówka „Bild Zeitung” informowała, że najnowsze wydanie propagandowego magazynu Państwa Islamskiego „Dabiq” zostało poświęcone niemal w całości nienawiści względem chrześcijan. Jego strona tytułowa obrazuje członka ISIS, który niszczy krzyż przytwierdzony do jednego z irackich kościołów, umieszczając na jego miejscu flagę dżihadystów. W magazynie wzywa się też „krzyżowców” do przejścia na islam i zapowiada się, że przygotowywane są już nowe ataki „żołnierzy kalifatu” na „pogańskich chrześcijan”.

Za: pch24.pl, Źródło: kath.net

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here