w , ,

Petru i Michnik zapowiadali wielki krach a Agencja Moodys optymistycznie o perspektywach wzrostu gospodarczego Polski!

W Polsce poprawiły się perspektywy wzrostu gospodarczego, co sprzyjać powinno rosnącej konsumpcji prywatnej – uznała agencja ratingowa Moodys. Podwyższyła ona tegoroczny szacunek PKB naszego państwa z prognozowanych w styczniu 2,9 procent do 3,2 proc. rok do roku.

Renomowana agencja odnotowała szybszy od oczekiwanego spadek bezrobocia w lutym, solidny nominalny wzrost płac rok do roku (rdr) w sektorze przedsiębiorstw – 4,3 procenta w styczniu oraz 4,0 procent w lutym (w poprzednim roku przeciętny wzrost wynosił 3,8 proc.). Z kolei wyraźne przyrosty wydajności pracy począwszy od 2015 roku, zdaniem analityków Moodys świadczą o wyższej konsumpcji prywatnej, stanowiącej najważniejszy motor wzrostu gospodarczego.

„Konsumpcja prywatna odpowiada za ok. 60 procent polskiego PKB a wyższa konsumpcja wzmocni popyt wewnętrzny oraz wzrost [gospodarczy] – przeczytać można w raporcie ogłoszonym w poniedziałek.

„Ponadto, oczekujemy, że inwestycje nabiorą tempa w 2017 r. przy wyższym wykorzystaniu funduszy unijnych, po tym jak inwestycje brutto w środki trwałe spadły o 5,6 proc. w IV kw. 2016 r. z 8,3 proc. w III kw. 2016 r. Oczekujemy dalszej poprawy na rynku pracy oraz mocniejszego popytu zewnętrznego. Tym samym, podwyższyliśmy nasz szacunek realnego PKB (Polski – PAP) do 3,2 proc. z 2,9 proc.” – napisali ekonomiści.

Za: pch24.pl, źródło: rmf24.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

POKAŻ TEN FILM DZIADKOM! Nie daj się nabrać! Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”

RPA: Czarni rasiści mordują białych ludzi. Opinia publiczna milczy!