Po zniesieniu wiz może rozpocząć się masowy najazd Turków na Europę!

0
10469

Zwolennicy zniesienia obowiązku wizowego dla Turków twierdzą, że nie spowoduje to w Unii Europejskiej żadnych nowych problemów, bo Turcja jest krajem relatywnie stabilnym. Tymczasem zdaniem jednego z największych niemieckich dzienników rzeczywistość może być zupełnie inna.

Pod koniec czerwca Unia Europejska zamierza znieść obowiązek wizowy obejmujący Turków, pozwalając im na dwukrotny pobyt w strefie Schengen trwający nie dłużej niż 90 dni. Choć ograniczenia są dość znaczące, zdaniem dziennika Die Welt nie muszą być do końca przestrzegane. Nie ulega wątpliwości, że po zniesieniu obowiązku wizowego do UE zacznie przyjeżdżać znacznie więcej Turków, niż dotąd – i część z nich może pozostać na terenie strefy Schengen nielegalnie, podejmując choćby pracę na czarno.

Dodatkowo jest bardzo prawdopodobne, że wraz ze zniesieniem wiz rozpocznie się masowy napływ Kurdów, którzy będą składać w UE wniosek o azyl. – Potencjalnie od 400 do 500 tysięcy tureckich uchodźców – zwłaszcza Kurdów – może wnioskować o azyl – powiedział cytowany przez gazetę ekspert ds. tureckich z Instytutu ds. Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju, Gareth Jenkins.

Jak podkreśla dziennik, UE próbuje się jednak zabezpieczyć przed ewentualnymi złymi skutkami zniesienia obowiązku wizowego. Na wiosek Niemiec i Francji ustalono, że w przypadku dużej liczby Turków, którzy pozostaliby w UE nielegalnie, wizy zostaną przywrócone. Ma to stać się także w przypadku masowych wniosków o azyl składanych przez obywateli Turcji jak i w przypadku niewywiązywania się przez Ankarę z podjętych przez nią zadań w sprawie zarządzania kryzysem imigracyjnym.

Die Welt wskazuje przy tym, że sprawa zniesienia wiz jest dla Turcji kluczowa i gdyby nie unijne obietnice w tym zakresie, prezydent Erdogan nigdy nie udzieliłby Europie pomocy w kwestii imigrantów. Dla Ankary sprawa wiz ma być o wiele ważniejsza niż pomoc finansowa w wysokości 6 miliardów euro czy też przyspieszenie procedury przystępowania do Unii Europejskiej. Jak komentuje z kolei dziennik Der Spiegel, dla Komisji Europejskiej zniesienie obowiązku wizowego było po prostu koniecznym mniejszym złem, bez którego w jej ocenie nie udałoby się powstrzymać problemu imigracyjnego.

Za: http://pch24.pl, źródło: welt.de, Spiegel.de

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here