Polska i Kazachstan pogłębiają relacje gospodarcze: rozmowa premier Szydło i prezydenta Nazarbajewa - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Polska i Kazachstan pogłębiają relacje gospodarcze: rozmowa premier Szydło i prezydenta Nazarbajewa

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem było głównym tematem wtorkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem.

Współpraca Polski z Kazachstanem i wspólna historia

Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w Azji Centralnej – podkreślała premier Beata Szydło we wtorkowej rozmowie z prezydentem Nazarbajewem. Wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce była okazją dla intensyfikacji kontaktów gospodarczych między naszymi państwami.

Szefowa polskiego rządu podziękowała władzom i społeczeństwu Kazachstanu za opiekę nad potomkami Polaków, którzy trafili na kazachską ziemię jako ofiary stalinowskich deportacji.

Umowy handlowe za miliard dolarów

W trakcie dwudniowej wizyty w Polsce prezydenta Kazachstanu zostały podpisane umowy handlowe za ok. miliard dolarów. Wczoraj zawarto już trzy umowy międzyrządowe: o readmisji osób, o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienia o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu. Prezydent Nazarbajew podkreślał, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE.

Wymiana handlowa Polski z Kazachstanem

W ciągu ostatnich kilku lat wzajemna wymiana handlowa rosła. W 2012 r. obroty pomiędzy państwami wyniosły 960 mld dolarów, w 2013 r. 1,2 mld dolarów, a w 2014 aż 2,3 mld dolarów. W 2015 r. wartość ta spadła do ok. 1,35 mld dolarów według polskich danych. Jednak zdaniem ekspertów jest to tylko pokłosie spadających na całym świecie cen surowców. Ponad 1400 polskich firm zajmuje się eksportem swoich towarów do Kazachstanu, a co najmniej 100 importem kazachskich towarów. Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne oraz artykuły rolno-spożywcze. Importuje z Kazachstanu produkty mineralne (np. ropopochodne).

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,174FaniLubię
17,894ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy