Polska przestanie być gospodarczą kolonią Niemiec? Premier Szydło w Chinach o Nowym Jedwabnym Szlaku - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 2 czerwca, 2020

Polska przestanie być gospodarczą kolonią Niemiec? Premier Szydło w Chinach o Nowym Jedwabnym Szlaku

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Spotkania premier Beaty Szydło w Pekinie rozpoczęły wizytę polskiej szefowej rządu w Chinach, której kulminacyjnym punktem będzie udział polskiej premier w I edycji Forum Pasa i Szlaku. Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych. Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu – powiedziała premier Beata Szydło.

Wspólny cel: zacieśnianie współpracy gospodarczej

Głównym tematem rozmów premier Beaty Szydło z przewodniczącym Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem w Pekinie były kwestie gospodarcze. Dyskusje skupiały się wokół problematyki zwiększenia polsko-chińskich obrotów handlowych, a także zniesienia barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku.

W trakcie spotkania podpisano umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie turystyki oraz Memorandum of Understanding o współpracy w sferze gospodarki wodnej.

Spotkania z władzami Chin stanowiło także okazję do wymiany zdań na temat realizacji zainicjowanego przez Chińską Republikę Ludową projektu „Pasa i Szlaku”. Podczas rozmów premier Beata Szydło zabiegała także o poparcie chińskich władz dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Pogłębianie strategicznego partnerstwa

Rozmowy w Pekinie to drugie spotkanie premier Beaty Szydło z przewodniczącym i premierem Chin. Wcześniej premier Beata Szydło rozmawiała z Xi Jinpingiem 20 czerwca 2016 r. w Warszawie. Podczas wizyty przewodniczącego ChRL w Polsce podpisano szereg międzyrządowych porozumień w sprawie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu „Nowego Jedwabnego Szlaku”, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Natomiast z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiangiem premier Beata Szydło rozmawiała podczas szczytu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) w Rydze w listopadzie 2016 r. Nasz kraj staje się jednym z najważniejszych partnerów Chin w Unii Europejskiej i utrzymuje wiodącą rolę w tzw. formacie 16+1.

Nowy Jedwabny Jeden Szlak

Głównym punktem wizyty premier Beaty Szydło w Chinach jest udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku (Belt and Road Forum), które odbędzie się 14–15 maja. Polska premier wraz z szefami państw i rządów uczestniczących w forum będzie rozmawiać o pogłębianiu współpracy gospodarczej z Chinami. Międzynarodowe spotkanie w Pekinie będzie też okazją do rozmów z przywódcami ok. 30 państw m.in. o kwestiach handlowych.

„Jeden Pas i Jeden Szlak” (One Belt, One Road) to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku oraz zacieśnienia współpracy gospodarczej i tworzenia infrastruktury w 60 państwach położonych wzdłuż niego. Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne, bierze udział w tej inicjatywie.

Pekin: Spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielami chińskich firm inwestycyjnych

Podczas wizyty w Chinach premier Beata Szydło rozmawiała z przedstawicielami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych. Polska jest zainteresowana zwiększeniem chińskich inwestycji w naszym kraju oraz wspólną realizacją dużych projektów infrastrukturalnych.

W trakcie wizyty w Państwie Środka premier Beata Szydło rozmawiała z przedstawicielami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych. Z perspektywy Chin jesteśmy dużym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego szefowa rządu zachęcała chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

Polsko-chińska współpraca gospodarcza

Chiny zajmują drugą pozycję, zaraz po Turcji, największego azjatyckiego odbiorcy polskiego eksportu. Główne towary eksportowane z Polski do Chin to: miedź rafinowana, meble, czekolada, części i akcesoria samochodowe, aparatura telefoniczna, przełączniki elektryczne, kauczuk syntetyczny, turbiny gazowe, chemikalia i kable.

Ponadto, otwarcie chińskiego rynku na polskie jabłka w czerwcu 2016 r. to ogromny potencjał dla polskich producentów żywności. Chińczycy chętnie kupują też polski drób – eksport tego towaru wzrasta co roku średnio o 15-20%.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,168FaniLubię
17,897ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy