Polskie Azoty chcą przejąć giganta nawozowego z Chorwacji. Brawo! I pomyśleć, że jeszcze za Tuska Azoty były wyprzedawane - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

Polskie Azoty chcą przejąć giganta nawozowego z Chorwacji. Brawo! I pomyśleć, że jeszcze za Tuska Azoty były wyprzedawane

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Tak powinna wyglądać ekspansja polskich championów za granicą – Grupa Azoty złożyła ofertę przejęcia udziałów chorwackiej spółki nawozowej Petrokemija. – “Chcielibyśmy kontrolować ten podmiot. Nie ma mowy o pakiecie mniejszościowym” – stwierdził wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński. I pomyśleć, że jeszcze wiosną 2013 roku ekipa Donalda Tuska wyprzedała spory pakiet akcji Azotów, czego konsekwencją było obniżenie udziału Skarbu Państwa w tej spółce z 45 do 33 proc. i ryzyko przejęcia przez rosyjskich konkurentów. Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie.

Grupa Azoty jest drugim największym producentem nawozów mineralnych oraz trzecim – nawozów wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. W 2016 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 8,96 mld zł, a jej zysk na czysto wyniósł 375,15 mln zł. Produkcja prowadzona jest w zakładach w Tarnowie, Puławach, Kędzierzynie-Koźlu, Policach, Gdańsku, Grzybowie, Chorzowie oraz niemieckim Guben. Niewykluczone, że do tej listy dołączy niebawem chorwacka Kutina, gdzie siedzibę ma spółka Petrokemija.

ZOBACZ: Te słowa Tuska z 1993 roku zaskoczą nawet jego najbardziej zagorzałych fanów…

Okazuje się, że Grupa Azoty właśnie złożyła ofertę przejęcia tej spółki nawozowej. – “Chcielibyśmy kontrolować ten podmiot. Nie ma mowy o pakiecie mniejszościowym” – stwierdził wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński. Dodał przy tym, że niewiążąca oferta została złożona na pakiet 50 proc. + jedna akcja Petrokemiji. – “Obecnie czekamy na odpowiedź strony chorwackiej” – kontynuował Szczypiński.

I pomyśleć, że jeszcze wiosną 2013 roku ekipa Donalda Tuska, zmuszona trudną sytuacją budżetu państwa, zaczęła wyprzedawać swój pakiet kontrolny nad Grupą Azoty. Przypomnijmy – w kwietniu 2013 roku rząd Tuska nakazał sprzedać pakiet 12,1 proc. akcji Grupy Azoty, zmniejszając udział własnościowy Skarbu Państwa w tej spółce z 45 do 33 proc. Co jednak najbardziej bulwersujące – rząd Tuska sprzedał wspomniany pakiet Azotów po 52 zł za akcję, mimo że na giełdzie w Warszawie ich cena stała wówczas po 65 zł. Ktoś kosztem państwa zyskał na tym deal’u ponad 150 mln zł!

Decyzja o wyprzedaży 12,1 proc. akcji otworzyła Rosjanom drogę do przejęcia kontroli nad Azotami poprzez stopniowe skupowanie akcji za pośrednictwem Giełdy w Warszawie (robiły to podmioty zależne od spółki Acron – rosyjskiego giganta w branży chemicznej). ABW już w 2012 r. zwracała rządowi Tuska szczególną uwagę na to, że przejmowanie firm będących największymi odbiorcami gazu w Polsce (Azoty konsumują 20 proc. zużywanego w Polsce gazu) leży w interesie rosyjskiego Gazpromu. Głównym powodem, dla którego Rosjanie chcieli przejąć Azoty, jest możliwość kontrolowania tego jaki gaz, przy produkcji nawozów sztucznych, będzie przez tarnowski zakład używany – czy kupowany od rosyjskiego Gazpromu, czy też LNG sprowadzany poprzez gazoport w Świnoujściu.

Dopiero pod silnym naciskiem opinii publicznej rządzący wówczas politycy PO-PSL postanowili wpisać Grupę Azoty na listę spółek strategicznych, które nie mogą być całkowicie sprywatyzowane, a pakiet kontrolny akcji musi należeć do państwa. Dzisiaj Grupa Azoty rośnie w siłę, osiąga przyzwoite zyski i próbuje przejąć chorwackiego giganta nawozowego (w 2016 r. Petrokemija miała – w przeliczeniu na polskie złote – około 1 mld przychodów). Pod tym względem dobrze się stało, że Azoty są nadal kontrolowane przez Skarb Państwa, co w czasach Tuska nie było takie oczywiste.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,135FaniLubię
17,902ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Mazurek do Tuska: “Faryzeuszu, lepiej abyś dzisiaj milczał!”

0
„Dziesięć lat smoleńskiej wojny domowej wystarczy. Wyrzec się złych emocji i zacząć na nowo budować wspólnotę – to byłby najlepszy hołd złożony wszystkim ofiarom...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy