Pracownik “Wyborczej” nazwał Polaków przymusowo przesiedlonych na Sybir mianem “imigrantów”. Internauci go ZNISZCZYLI!

0
15202

Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku setki tysięcy polskich mieszkańców Kresów uległo przesiedleniu. Spora grupa z nich została przymusowo deportowana m.in. na daleką Syberię. Przesiedlenia Polaków miały miejsce także wcześniej (pierwsze już po 1768 roku). Tymczasem Paweł Wroński, jeden z czołowych dziennikarzy “Gazety Wyborczej”, w toku dyskusji na temat napływających do Europy migrantów z Bliskiego Wschodu, stwierdził, że Polacy przymusowo deportowani w głąb Rosji byli… imigrantami! Dlaczego Wrońskiemu pomyliła się deportacja z imigracją?

Przymusowe wywózki na Sybir były wielką tragedią. Po pierwsze – Polacy byli siłą zmuszani do opuszczenia swoich rodzinnych stron (w przesiedleniach nie było elementu dobrowolności). Po drugie – deportacja na Sybir oznaczała w praktyce, że pozostawało się tam do końca życia. Nie było możliwości powrotu. Polacy trafiali tam bez pieniędzy, bez majątku, z tym co zdołali zabrać pod rękę. Na miejscu musieli walczyć o przeżycie, podejmując się ciężkich prac fizycznych (mimo, iż formalnie nie było przymusu pracy).

Dlaczego Pawłowi Wrońskiemu z “Gazety Wyborczej” pomyliła się deportacja z imigracją? To trochę tak, jakby pomylić krzesło z krzesłem elektrycznym. Z jego tłumaczeń, jakie można znaleźć pod wpisem na twitterze wynika, że opinię tą niestety wygłosił całkiem świadomie i z premedytacją.

Wroński jest dziennikarzem “Gazety Wyborczej” od 1991 roku. To autor wielu reportaży, wywiadów (głównie o tematyce historycznej). W 2005 był korespondentem w Iraku. W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 został odznaczony przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka Srebrnym Medalem “Za zasługi dla obronności kraju”.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here